
Za prawidłową pracę systemu fotowoltaicznego jest odpowiedzialnych kilka urządzeń. Jednym z nich jest tak zwany inwerter, czyli falownik fotowoltaiczny. Sprzęt ten nazywa się także sercem systemu, ponieważ to on zmienia prąd stały, w prąd zmienny, który jest w stanie płynąć w gniazdkach. Co warto wiedzieć jeszcze o inwerterze fotowoltaicznym? Jakie są jego rodzaje, a także, gdzie można kupić polecane falowniki?
Falownik - co to jest?
Systemy fotowoltaiczne należą do OZE i czerpią energię ze słońca. Inwerter jest niezbędnym urządzeniem, który odpowiedzialny jest za przetwarzanie i przekształcanie pobranej energii przez moduły PV. Dzięki tej pracy prąd stały (DC) jest przetwarzany na energię elektryczną, czyli prąd zmienny (AC), znajdujący się w sieciach niskiego napięcia.
Inne funkcje falownika
Oprócz głównej funkcji, jaką pełni falownik, czyli przekształcaniu energii stałej w prąd zmienny, jest on odpowiedzialny także za inne działania. Przede wszystkim od niego zależy synchronizacja instalacji PV z siecią elektroenergetyczną. Dzięki niemu można w łatwy sposób monitorować i zarządzać systemem fotowoltaiki, służy też jako automatyczny rozłącznik w razie awarii systemu. Jego praca pozwala na śledzenie MMPT, czyli maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych, jest także idealnym urządzeniem do rejestrowania danych eksploatacyjnych systemów fotowoltaicznych.
Rodzaje falowników fotowoltaicznych
Falowniki dzielimy między innymi ze względu na połączenie sieciowe, w tym wypadku można wyróżnić:
- Inwertery off-grid- inwerter nie nawiązuje połączenia z siecią. Nie można oddawać wyprodukowanych nadwyżek przez system dostawcy prądu. Co ciekawe, wykorzystując natomiast inwerter off-grid można ładować akumulatory.
- Inwerter on-grid- falownik nawiązuje połączenie z siecią. Jest on montowany w tych systemach, które współpracują z dostawcą prądu. Dzięki temu można oddać nadwyżkę nagromadzonej energii i wykorzystać ją w momencie gorszego nasłonecznienia, na przykład w zimie. Niestety, falowników tych nie można użyć do ładowania akumulatorów.
- Inwerter hybrydowy- łączy dwie funkcje wcześniejszych systemów. Ma możliwość współpracy z siecią energetyczną, ale także można wykorzystać go do ładowania akumulatorów.
Falowniki dzieli się także ze względu na możliwość podłączenia ich do konkretnej ilości faz:
- Inwertery jednofazowe– wykorzystywane są w mniejszych instalacjach fotowoltaicznych do kilku kW,
- Inwertery trójfazowe- przeznaczone są do systemów fotowoltaicznych o nieco większej mocy. Najczęściej znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz firmach.
Jak dobrać moc inwertera?
Inwerter wpływa bezpośrednio na optymalną pracę modułów fotowoltaicznych. Musi on być zatem dobrany mniej więcej do 95% mocy znamionowej całego systemu. Warto wiedzieć, że falowniki mogą być lekko przeciążane, bardzo często w polskich warunkach klimatycznych nie osiągają one jednak swoich maksymalnych wartości.
Gdzie kupić odpowiedni falownik?
Szukając sprawdzonego falownika, warto skorzystać z polecanego i profesjonalnego sklepu. Proponujemy zakupy w Starbudshop,gdzie znajdziesz inwertery Sofar Solar, jednego z bardziej znanych producentów falowników na świecie. Urządzenia te wyróżnia niezawodność, a także prostota wykonania. W Starbudshop możesz zakupić zarówno jednofazowe, jak i trójfazowe inwertery, w zależności od tego, jakiego potrzebujesz urządzenia do swojego systemu fotowoltaicznego.
Inwerter fotowoltaiczny nazywany inaczej falownikiem jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, który płynie w gniazdkach i tym samym zasila różnorodne sprzęty. Nie da się ukryć, że jest to jedno z głównych urządzeń całego systemu fotowoltaicznego, dlatego wybierając odpowiedni produkt, warto zdecydować się na usługi polecanego sklepu. Proponujemy Ci zakupy wStarbudshop, gdzie znajdziesz wyłącznie sprawdzone inwertery od znanego producenta Sofar Solar. Możesz zdecydować się na zakup inwerterów trójfazowych lub też jednofazowych.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- starbudshop.pl

Czytaj także
-
Inwertery jako serca instalacji fotowoltaicznych
Wraz z upływem czasu to, co wydawało się niszowe i zbędne, stało się popularne i jak najbardziej z różnych względów potrzebne. Mowa w tym...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-
-