Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-14
Fotowoltaika – sposób na rosnące rachunki za prąd

Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Dzięki niej działają oświetlenie, ogrzewanie, funkcjonuje sprzęt AGD, RTV, a nawet czujniki, rolety antywłamaniowe, drzwi garażowe i zamki w drzwiach. Niestety od wielu lat ceny energii elektrycznej rosną, znacznie obciążając domowy budżet. Rozwiązaniem tego problemu może być fotowoltaika, dzięki której wyprodukujesz tanią energię elektryczną.

Dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?

Od wielu lat tematem na topie jest oszczędzanie energii w celu ochrony środowiska. Przemysł energetyczny jest jednym z największych trucicieli, nie tylko zanieczyszczając powietrze produktami ubocznymi spalania węgla, ale też przyczyniając się do degradacji przyrody podczas jego wydobycia. Stąd też popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne wykorzystujące słońce, jako niewyczerpalne źródło energii.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję taniej energii ze światła słonecznego, ekologicznie i bez szkody dla środowiska naturalnego. Co ważniejsze, po zwrocie inwestycji przez kilkanaście lat prąd jest dostępny niemal za darmo, przy minimalnych nakładach na konserwację systemu. Ponadto odpowiednio obliczona i dobrana przez fachowców z Erato Energy moc instalacji fotowoltaicznej gwarantuje, że roczna produkcja energii w pełni pokryje potrzeby gospodarstwa.

Zalety własnej instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego niesie za sobą wiele korzyści. Wśród tych najważniejszych można wymienić:
• znacznie niższe rachunki za prąd,
• możliwość odprowadzenia nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej i odebrania jej w okresie zmniejszonej produkcji,
• rozliczanie nadwyżek w systemie opustów,
• dofinansowanie z programu Mój Prąd,
• możliwość dopasowania mocy paneli fotowoltaicznych do potrzeb gospodarstwa na podstawie danych takich jak roczne zużycie energii czy warunki techniczne i środowiskowe,
• wzrost wartości domu jako nieruchomości,
• postawa proekologiczna.

Koszty inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika z pewnością jest dobrym wyborem dla osób, które patrzą perspektywicznie. Korzyści nie można się bowiem spodziewać już następnego dnia, lecz należy je dostrzegać długoterminowo. Aby były jak największe, jest też niezbędne powierzenie instalacji fotowoltaiki specjalistom. Firmy takie jak Erato Energy zajmują się wszystkimi aspektami inwestycji.
Kompleksowa usługa obejmuje projekt instalacji wyposażonej w panele monokrystaliczne o odpowiedniej mocy. Specjaliści przeprowadzą też proces montażu paneli na dachu budynku wraz z podłączeniem ich do domowej sieci energetycznej. Cena instalacji fotowoltaicznej jest zróżnicowana i zależy od jej mocy oraz wybranych komponentów. W domu jednorodzinnym można ją wykonać za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, nie uwzględniając w tym dotacji.

Opłacalność fotowoltaiki

W najbliższym czasie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o OZE, która zmieni zasady rozliczania nadwyżek energii odnawialnej. W konsekwencji opłacalność instalacji fotowoltaicznych może się zmniejszyć. Dlatego warto pomyśleć o tym jeszcze przed wprowadzeniem zmian. To ostatni dzwonek, aby skorzystać z korzystnej metody rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki i w pełni wykorzystać moc promieniowania słonecznego do ogrzewania czy oświetlenia domu.
Odnawialne źródła energii zapewniają dostęp do taniego prądu, odciążając domowy budżet, dzięki czemu można wygospodarować środki na atrakcyjny wyjazd czy remont. Podnoszą również wartość samego domu jako nieruchomości, co z pewnością doceni każdy właściciel w przypadku sprzedaży.

Fotowoltaika i pompy ciepła w parze

Systemy fotowoltaiczne nie są jedynym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Można bowiem nie tylko dobrać rozmiar instalacji do zapotrzebowania domu na energię oraz wybrać panel fotowoltaiczny, który będzie bezawaryjnie działał przez wiele lat.
Instalacja fotowoltaiczna doskonale sprawdza się też w parze z innymi urządzeniami wykorzystującymi źródła odnawialne. Specjaliści od fotowoltaiki zaprojektują i zainstalują nie tylko instalację PV. Panele fotowoltaiczne może uzupełnić pompa ciepła, która przyniesie dodatkowe korzyści. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skontaktować się z ekspertami w celu uzyskania konkretnej oferty.

Autor:
Erato Energy
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także