Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-08
Inwertery jako serca instalacji fotowoltaicznych

inverter-1035179_1280.jpg

Wraz z upływem czasu to, co wydawało się niszowe i zbędne, stało się popularne i jak najbardziej z różnych względów potrzebne. Mowa w tym momencie o instalacjach fotowoltaicznych, na które jeszcze kilka lat temu trudno było namówić Polaków. Jednak dziś coraz więcej naszych rodaków decyduje się na takie rozwiązanie, wybierając dostęp do energii elektrycznej. W co trzeba zainwestować, aby stworzyć kompletną instalację fotowoltaiczną? Jaką rolę odgrywają inwertery?

 

Z czego wynika popularność fotowoltaiki w Polsce?

Dlaczego Polacy tak często decydują się na zakup inwerterów solarnych oraz pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka:

  • rosnące ceny prądu z sieci,
  • dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej,
  • rosnąca świadomość ekologiczna.

Polacy mają dość uzależnienia od sieci energetycznej, która dostarcza coraz droższy prąd. Rosnąca stopa życiowa Polaków w połączeniu z licznymi rządowymi i lokalnymi dofinansowaniami sprawiają, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest dzisiaj czymś powszechnym. Inwertery wraz z panelami słonecznymi gwarantują niezależność energetyczną i zerowe rachunki za prąd.

 

Inwertery jako komplementarne elementy instalacji fotowoltaicznych

Nie ma wątpliwości, że o miano najistotniejszego elementu instalacji fotowoltaicznej konkurują inwertery solarne oraz panele fotowoltaiczne. Inwertery służą zamianie wyprodukowanego przez panele słoneczne prądu stałego na prąd zmienny, który można wykorzystać do urządzeń elektrycznych w domu, a wszelkie wytworzone nadwyżki oddać do sieci energetycznej. Aby inwerter mógł niejako wyprodukować prąd zmienny, musi otrzymać prąd stały, a więc niezbędne jest zadziałanie panelu fotowoltaicznego. Innymi słowy, oba elementy są absolutnie niezbędne, aby móc korzystać z energii pozyskanej z promieni słonecznych. Niemniej jednak awaria pojedynczego panelu nie powoduje zatrzymania działania całej instalacji. Po prostu wytwarzane jest wtedy mniej energii. Natomiast niesprawne inwertery fotowoltaiczne uniemożliwiają korzystanie z prądu.

Bez czego oprócz modułów fotowoltaicznych oraz falownika (to inna nazwa inwertera) instalacja fotowoltaiczna nie będzie działała prawidłowo? Innymi słowy, jakie są pozostałe niezbędne elementy instalacji? Na pewno należą do nich:

  • System montażowy. Składa się na niego dobrze dobrany zestaw elementów, służący bezpiecznemu i trwałemu montażowi całej instalacji. Musi on być wykonany z materiałów wysokiej jakości – to zapewni jego wytrzymałość przez długie lata użytkowania.
  • Licznik dwukierunkowy. Oblicza on ilość energii odprowadzanej do sieci. W momencie odbioru oddanej energii określa także jej nadwyżkę. Umożliwia to rozliczenie z dostawcą energii z sieci.
  • Przewody łączeniowe. Inwertery solarne muszą zostać solidnie połączone z modułami fotowoltaicznymi, aby ich działanie nie zostało w żadnym momencie zakłócone. W instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się najwyższej jakości przewody, dostarczające energię do inwertera, a także rozprowadzające prąd po domu.
  • Elementy zabezpieczenia. Mowa tutaj między innymi o opornikach czy innych elementach chroniących instalację oraz jej użytkowników.
  • System monitoringu fotowoltaiki. Pozwala czuwać nad wydajnością instalacji. Co więcej, oferuje łatwy dostęp do danych przy użyciu komputera lub telefonu komórkowego.

 

Zamiana na prąd przemienny – czemu jest potrzebna?

Każdy element instalacji fotowoltaicznej jest ważny i potrzebny. Jednak to bez urządzeń takich jak inwertery fotowoltaiczne korzystanie z wytworzonej energii byłoby wręcz niemożliwe. Wytwarzane przez panele słoneczne napięcie ma charakter stały. Napięcie w gniazdkach zainstalowanych w domu jest z kolei przemienne. Zadaniem inwertera jest wobec tego dopasowanie napięcia z modułów do warunków domowych, a więc – mówiąc wprost – zamiana prądu stałego na zmienny, a konkretnie prąd przemienny, który jest jednym z jego rodzajów.

 

Inwertery fotowoltaiczne i ich rodzaje

Gdyby chcieć podzielić inwertery solarne, musimy określić kryterium. Idąc tym tropem, możemy na przykład podzielić inwertery ze względu na sposób ich instalacji. Inwertery sieciowe, czasem ukryte pod nazwą On-Grid, mają możliwość współpracy z siecią elektryczną. Te, które z nią nie współpracują, czyli Off-Grid, to inwertery wyspowe. Wymagają one dodatkowej inwestycji w akumulatory, które będą gromadziły nadwyżki wyprodukowanej przez nas energii. Dobrym rozwiązaniem mogą być inwertery hybrydowe, dające możliwość zarówno połączenia z akumulatorami, jak i współpracy z siecią.

 

Rozmiar domu a moc inwertera

Prawidłowy dobór mocy inwertera jest zadaniem niezwykle ważnym i wpływającym na to, czy fotowoltaika poradzi sobie ze stuprocentowym zapewnieniem energii. Jego moc powinna być dostosowana do zapotrzebowania na energię. Inwerter o małej mocy jak najbardziej sprawdzi się w instalacjach fotowoltaicznych przy domach jednorodzinnych, gdzie zużycie prądu nie jest duże. Na większą moc inwertera powinny zdecydować się osoby, które prowadzą przedsiębiorstwo lub gospodarstwo wymagające regularnego używania maszyn zasilanych na prąd. Oczywiście moc inwertera powinna być proporcjonalna do mocy całej instalacji, a więc między innymi do liczby zamontowanych paneli słonecznych.

 

Źródło:
nowaelektro.pl