Energia źródeł odnawialnych (OZE) to duży krok do zażegnania kryzysu energetycznego. W ostatnich latach w naszym kraju zaczęła dynamicznie się rozwijać fotowoltaika, która dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, umożliwia wytworzenie taniej energii elektrycznej. To sposób na zmniejszenie zapotrzebowania budynku od zewnętrznych dostawców prądu, a dzięki programom wspierającym rozwój fotowoltaiki w Polsce, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na jej zakup i montaż, którego koszt może zwrócić się już po kilku latach.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Podstawowym i najbardziej kosztownym elementem instalacji są odpowiednie panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Popularnym wyborem są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, lub m panele polikrystaliczne, które są nieco mniej wydajne i tańsze, jednak sprawdzają się w pochmurnych warunkach. Niezbędnym i dość drogim wydatkiem jest falownik (inwenter), dzięki któremu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach.
Koszt instalacji fotowoltaicznej i montażu
Do kosztów instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę cenę montażu fotowoltaiki. Doliczymy do tego cenę okablowania i stelaży, do których będzie przymocowana instalacja. Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i opinie jego klientów.
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego waha się między 15 000 a 25 000 zł. Najważniejszym parametrem fotowoltaiki jest jej moc, określana skrótem kW, która zależy od rocznego zużycia prądu w danym gospodarstwie. Dokładna wycena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy głównie od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości instalacji. Na ostateczną cenę ma wpływ również to, czy fotowoltaika będzie instalowana na gruncie, czy dachu, a także z jakiego programu dofinansowania fotowoltaiki skorzystamy.
Odpowiednie dobranie instalacji i oszacowanie jej kosztów wymaga profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, który oferują firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. Jedną z nich jest SunErgo, gdzie na stronie https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/ możemy dowiedzieć się więcej na temat kosztów instalacji fotowoltaicznej.
Programy dofinansowujące fotowoltaikę
Popularnym programem dofinansowującym fotowoltaikę jest Mój Prąd, w ramach którego osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o bezzwrotną dotację do 5 000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program można połączyć z Ulgą termomodernizacyjną i zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ dzięki niej odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na termomodernizację. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów
Nowelizacja ustawy OZE
Fotowoltaika po nowelizacji ustawy OZE stała się opłacalnym rozwiązaniem również dla firm. Od tej pory przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Przedsiębiorcy mogą oddawać do sieci nadwyżki wyprodukowanego prądu i pobierać je w czasie, gdy instalacja nie będzie generować odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Warunkiem jest, aby wytwarzany w ten sposób prąd nie stał się dla przedsiębiorców głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.
Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybrać?
Planując montaż fotowoltaiki, musimy zdecydować, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu podczas okresu zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).
Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?
Panele fotowoltaiczne najczęściej umieszczane są na dachach, których konstrukcja powinna zapewniać panelom odpowiedni do kierunków świata kąt nachylenia. Takie rozwiązanie nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną, a montaż jest szybki. Pamiętajmy, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki, ponieważ muszą mieć zapewniony dostęp do promieni słonecznych.
Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią niezagospodarowanych obszarów, zainstalowane na nich panele zyskują więcej energii, a co za tym idzie - przynoszą więcej oszczędności. Pamiętajmy, że przed instalacją należy przygotować odpowiednio stabilny grunt, na którym będą montowane stelaże do paneli, oraz aby panele (podobnie jak na dachu) nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki.
Pamiętajmy, że główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat.
- Źródło:
- sunergo.pl
Czytaj także
-
Inwertery jako serca instalacji fotowoltaicznych
Wraz z upływem czasu to, co wydawało się niszowe i zbędne, stało się popularne i jak najbardziej z różnych względów potrzebne. Mowa w tym...
-
Co to jest płaskownik aluminiowy?
Płaskownik – co to za element i do czego służy? Płaskownik to rodzaj profilu aluminiowego o najprostszej konstrukcji. W przekroju ma...