
Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii staje się tematem coraz bardziej nagłaśnianym. Nie bez powodu. Wyczerpywanie się złóż surowców energetycznych stanowi zagrożenie dla przyszłych pokoleń. Dlatego poszukuje się rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł niewyczerpalnych.
Fotowoltaika - co to?
W ciągu ostatnich lat fotowoltaika została hasłem rozpoznawalnym praktycznie przez wszystkich. Mówi się o niej w Internecie, widnieje na bilbordach i w nagłówkach magazynów. Stawianie na przyjazne środowisku rozwiązania stało się również opłacalne finansowo. Więcej na temat kosztów fotowoltaiki znajdziesz na: http://dogged.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-3kw
Fotowoltaika jest przykładem całkowicie bez emisyjnej technologii. Podczas funkcjonowania nie wprowadza do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Opiera się ona na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Czym są ogniwa fotowoltaiczne
Urządzeniami służącymi do konwersji energii z promieniowania słonecznego są ogniwa fotowoltaiczne. Gdy promieniowanie uderza w ogniwo słoneczne, elektrony zostają wybijane luźno z atomów w materiale półprzewodnikowym. Przemieszczanie ładunków elektrycznych powoduje powstanie różnicy potencjałów, zwanych napięciem elektrycznym.
Panele fotowoltaiczne to najmniejsze jednostki wytwórcze. Są to gotowe, nierozbieralne urządzenia. Zazwyczaj ich moc przerobowa wynosi od 200 do 450 W.
Inwerter - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Następnie wytworzona energia jest przesyłana do inwerterów, czyli urządzeń, które zmieniają prąd stały na prąd zmienny. W inwerterze następuje także zliczenie energii, która została wytworzona oraz określenie jej charakterystyki. Wykonywane jest również generalne sterowanie przepływami prądów.
Energia przekazywana zostaje z inwertera do stacji transformatora. Jej zadaniem jest ustabilizowanie napięcia. Poza tym stacja nadaje charakterystykę prądową zgodną z siecią operatora.
Kolejnym etapem jest przekazanie energii ze stacji transformatora do obiektu technicznego.
Farma fotowoltaiczna - Definicja
Farmy fotowoltaiczne to coraz częstszy widok. Jest to inwestycja zajmująca część gruntów zielonych na terenach wiejskich. Jej wygląd zaburza estetykę naturalną, jednak jej działanie nie generuje znacznych odpadów. Eksploatacja elektrowni fotowoltaicznej wiąże się głównie z utrzymaniem jej oraz usuwaniem ewentualnych usterek urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
Jednak farmy fotowoltaiczne nie są jedynym wykorzystaniem tej technologii. Dostępna jest ona dla każdego posiadacza nieruchomości pragnącego czerpać i wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących montaż oraz demontaż paneli. Możliwe jest również otrzymanie dofinansowania na zakup sprzętu. Nic zatem dziwnego, że fotowoltaika staje się tak bardzo popularna.
Energia odnawialna
Prawidłowe gospodarowanie źródłami energii odnawialnej mogłoby zagwarantować dostęp do energii ludziom na całym świecie. Światło słoneczne dociera do planety nawet w pochmurne dni, umożliwiając panelom wytwarzanie energii codziennie. Skrajne warunki atmosferyczne takie jak grad, śnieg czy wichury nie są przeciwwskazaniem podczas użytkowania systemu. W ujemnych temperaturach proces również przebiega bez zarzutu. Należy dbać jednak o czystość paneli, ponieważ zabrudzone realnie wpływają na zmniejszenie efektywności.
Faktem jest, iż początkowa cena instalacji jest wysoka, jednak może zwrócić się nie tylko w postaci finansowej, ale również jako niekończący się zasób do wykorzystywania dla przyszłych pokoleń. Dlatego warto wybierać rozwiązania przyjazne dla środowiska, portfela oraz dla ludzkości.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- dogged.pl

Czytaj także
-
Inwertery jako serca instalacji fotowoltaicznych
Wraz z upływem czasu to, co wydawało się niszowe i zbędne, stało się popularne i jak najbardziej z różnych względów potrzebne. Mowa w tym...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-
-