Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzieć więcej na ich temat, szczególnie że dla wielu podmiotów są one obecnie obowiązkowe. Zapraszamy do lektury!
Audyt energetyczny – co to takiego?
Czym jest audyt energetyczny? Do pytania tego możemy podejść na dwa sposoby – w sposób potoczny lub bardziej formalny. W pierwszym przypadku audytem nazwiemy po prostu badanie mające na celu określić w jakiej ilości i w jaki sposób jest zużywana energia przez dany podmiot, czy też np. konkretny budynek. Analizy tego typu są obecnie dość popularne – i to zarówno wśród firm, jak i osób fizycznych, które po prostu chcą zidentyfikować najbardziej energochłonne elementy swojej infrastruktury czy potrzeby termomodernizacyjne. Jednak pisząc o audytach energetycznych firm często myśli się o obowiązkowych badaniach tego typu. Co trzeba wiedzieć na ich temat?
Na audyt energetyczny zdecydować się może każdy przedsiębiorca, zwłaszcza jeśli prowadzi energochłonną działalność. Przez wiele lat nie istniały w tym przypadku żadne obowiązki. Zmieniło się to jednak w roku 2016, gdy Ustawa o efektywności energetycznej wprowadziła nakaz wykonywania audytów, obejmujący duże firmy działające na terytorium Polski. W praktyce chodzi tu o podmioty, które spełniają następujące warunki:
- Zatrudnienie powyżej 250 osób, lub
- Suma bilansowa powyżej 43 mln euro, oraz
- Obrót roczny ponad 50 mln euro.
Co więcej, obowiązek wykonywania audytu energetycznego i przekazywania jego wyników do Urzędu Regulacji Energetyki jest cykliczny – audyt należy przeprowadzać co cztery lata. Lepiej nie zapomnieć o tym obowiązku, gdyż może się to skutkować sankcjami finansowymi – mówi specjalista z firmy ewe.pl.
Obowiązkowy audyt energetyczny firmy – na czym polega?
Wprowadzenie nakazu wykonywania audytów energetycznych miało kilka skutków. Jednym z nich było zwiększenie liczby podmiotów oferujących usługi tego typu. Wśród nich sporą grupę stanowią przedsiębiorstwa oferujące prąd dla firm (np. TUTAJ), choć nie są one jedyne. Obecnie jest ich jednak całkiem sporo, w związku z czym warto wiedzieć, jak powinna wyglądać taka analiza. Przykładowo profesjonalny audyt energetyczny przedsiębiorstwa od ewe.pl oferuje między innymi:
- Szczegółową analizę zużycia i przepływów energii w danej firmie, obejmującą wszystkie elementy jej działalności,
- Identyfikację obszarów, w których następują największe straty,
- Propozycje działań mających na celu poprawę sytuacji,
- Analizę opłacalności działań termomodernizacyjnych czy innych mających podnieść efektywność energetyczną.
- Analizę procesów produkcyjnych pod kątem ograniczenia kosztów pozyskania energii elektrycznej, ciepła, gazu i innych paliw
Wbrew pozorom fachowość wykonania audytu ma bardzo duże znaczenie – i to zarówno z punktu widzenia interesu zleceniodawcy, jak i kwestii formalnych. Audyt niespełniający wymogów Urzędu Regulacji Energetyki może po prostu zostać odrzucony. Na pewno więc nie warto zlecać tego typu analizy firmom o nieznanej renomie.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – koszt, który się opłaca?
Co jasne, wykonanie audytu energetycznego to zawsze pewien wydatek, choć trudno dokładnie określić kwotę, którą trzeba na takie badanie przeznaczyć. Cenniki zależą w tym przypadku od konkretnego wykonawcy oraz zakresu realizowanego audytu. Warto przy tym jednak podkreślić, że pieniądze przeznaczone na ten cel mogą przynieść spore korzyści. Wynika to z faktu, że jednym z kluczowych elementów jest przygotowanie analizy działań mających na celu ograniczenie zużycia energii przed firmę wraz z określeniem ich opłacalności. Wyniki takiego badania są więc gotową „mapą drogową” modernizacji i usprawnień, których wprowadzenie powinno dać wymierne efekty finansowe. W praktyce oznacza to, że wykonanie audytu to tak naprawdę inwestycja, która może się bardzo szybko zwrócić, a nawet przynieść znaczne zyski. Dlatego też wykonanie audytów energetycznych zaleca się nie tylko firmom, które mają taki obowiązek, ale też każdemu podmiotowi zużywającemu do działalności spore ilości energii.
Wykonywanie audytu energetycznego to dla części firm obowiązek – choć w tym przypadku może on też nieść konkretne korzyści. Dlatego też warto zadbać, by badanie tego typu wykonali profesjonaliści, których pracę będzie można wykorzystać w praktyce.
- Źródło:
- ewe.pl
Czytaj także
-
9 interesujących zastosowań uchwytów magnetycznych neodymowych
Uchwyty magnetyczne neodymowe stają się coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach. Są wykorzystywane szczególnie...
-
Oszczędność energii w przemyśle – strategie i metody redukcji kosztów w...
Stałe podwyżki za energię powoli przestają dziwić. Nie oznacza to jednak, że właściciele zakładów przemysłowych nie powinni podejmować kroków...