Trzy razy mniej tlenków siarki i dwa razy mniej pyłów - dzięki inwestycjom Veolii w nowe instalacje i modernizację istniejących, Metropolia Poznańska ma coraz czystsze powietrze.
W grudniu 2015 r. oddano do użytkowania instalacje odsiarczania i odpylania spalin dla dwóch kotłów parowych (blok 1 i 2) w Elektrociepłowni Karolin. Dokonano także modernizacji już istniejącej IOS na kotle parowym bloku 3. Nowe instalacje zostały zbudowane w oparciu o opracowaną przez GE Alstom technologię odsiarczania metodą półsuchą NIDTM, gwarantującą wysoką skuteczność, zarówno w aspekcie odsiarczania, jak i eliminacji cząstek stałych.
Ze względu na konieczność dostosowania się do wymogów dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) musieliśmy zredukować nasze poziomy emisji poniżej 200mg/Nm3dla SO2 i poniżej 20mg/Nm3 dla pyłów. Przeprowadzone przez nas w lutym pomiary pokazują, że osiągnęliśmy znacznie niższe wartości – rzędu 100mg/Nm3 dla SO2 oraz 5 mg/Nm3 dla pyłów - komentuje Jan Pic, Dyrektor ds. Technicznych, Członek Zarządu Veolii Energii Poznań ZEC.
„Jesteśmy zaszczyceni, że wspólnie z Veolia Energia Poznań możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Poznaniu. Dostarczone przez nas systemy do instalacji odsiarczania spalin pozwolą znacznie zredukować poziom emisji siarczanów i pyłów. Technologia GE gwarantuje w tym zakresie najwyższe standardy, dzięki czemu możemy mieć swój udział w ochronie środowiska naturalnego" – mówi Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie.
Budowa instalacji odsiarczania spalin to kolejny krok na drodze do produkcji czystej energii w EC Karolin. W 2011 r. przebudowano jeden z kotłów węglowych na kocioł biomasowy, dzięki czemu 20% energii produkowanej w Poznaniu to energia odnawialna. W 2015 r. rozpoczęły się prace nad budową układów odazotowania spalin dla elektrociepłowni. Łączne nakłady inwestycyjne Veolii na ochronę środowiska sięgną 352 mln złotych. Po zakończeniu projektów emisja zanieczyszczeń z komina EC będzie mniejsza niż z kominów 40 budynków z piecami węglowymi.
Wspomniane inwestycje dzięki spełnieniu wszystkich warunków ochrony środowiska oraz kryteriów formalnych otrzymały wsparcie środków NFOŚiGW oraz Funduszy Norweskich.
Wyniki pomiarów potwierdzają, że te pieniądze zostały dobrze wydane. Już dziś osiągamy standardy emisyjnie o 10% niższe niż bardziej zaostrzone normy proponowane przez Komisję Europejską w projekcie konkluzji BAT – dodaje Jan Pic.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Grayling

Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-