Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-28 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-28
Rozbudowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Połaniec

Rozbudowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Połaniec
Projekt „Rozbudowa IOS” obejmuje budowę nowego, jednego, wspólnego kolektora spalin dla wszystkich ośmiu bloków elektrowni i podłączenie go do kanałów dolotowych dwóch istniejących absorberów instalacji odsiarczania spalin. Dodatkowo, projekt obejmuje budowę nowego, trójprzewodowego komina o wysokości 150m.
Nowa instalacja pozwoli na odsiarczenie spalin pochodzących z sześciu bloków pracujących z pełną mocą (dotychczas, z czterech). Odsiarczone spaliny będą kierowane do dwóch z trzech przewodów nowego komina. Spaliny, które przekroczą poziom wydajności IOS, zostaną skierowane do trzeciego przewodu nowego komina, bez odsiarczania. Rozwiązanie to wymaga zainwestowania około 105 milionów PLN (ok. 29 milionów EUR).
W rezultacie Elektrownia Połaniec spełni przyszłe wymagania w zakresie emisji SO2 (co wynika z wdrożenia w Polsce dyrektywy unijnej „LCP”) i pozwoli na pracę elektrowni z wykorzystaniem 75% mocy osiągalnej (1350 MWe) i wytworzenie około 10TWh energii elektrycznej rocznie. Rozbudowa IOS rozpoczęła się w sierpniu 2007 roku. Nowa część instalacji będzie oddana do użytku w listopadzie 2008 roku, rok po dzisiejszej ceremonii wmurowania kamienia węgielnego.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością ambasador Belgii w Polsce Jan Luykx, przedstawiciele władz lokalnych, branży energetycznej, mediów oraz firm uczestniczących w projekcie rozbudowy IOS. W metalowej tubie, obok aktu erekcyjnego, znalazły się najnowsze wydania magazynu firmowego „Echo Electrabel Polska”, gazety lokalnej, zdjęcie miejsca budowy i moneta o nominale 1 złoty.
Głównym wykonawcą inwestycji „pod klucz” jest Elporem Sp. z o.o. (spółka zależna Electrabel Polska S.A.). Głównym podwykonawcą (wykonawcą kanałów spalin i komina) jest Polimex-Mostostal S.A.
Electrabel w Polsce
Electrabel jest obecny w Polsce od 2000 roku. Elektrownia w Połańcu jest piątym, co do wielkości, wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, a największym w regionie południowo-wschodnim. Jej moc osiągalna to 1800 MW w 8 blokach energetycznych, po 225 MW każdy. Paliwem stosowanym do wytwarzania energii jest węgiel kamienny, współspalany z biomasą, dzięki czemu elektrownia wytwarza energię konwencjonalną i odnawialną.
Electrabel Polska specjalizuje się również w sprzedaży energii elektrycznej klientom przemysłowym, obrocie hurtowym energią elektryczną i w inżynierii finansowej rynku energii, sprzedaży usług energetycznych, obrocie paliwami energetycznymi oraz kogeneracjach przemysłowych i outsourcing’u energetycznym.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Electrabel-Suez

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-