Zapotrzebowanie na energię cieplną w Polsce rośnie z roku na rok. Przewiduje się, że do 2030 wzrost wyniesie około 21%*. Aby ograniczyć ten wzrost niezbędne są dalsze inwestycje samorządowe w działania termomodernizacyjne zarówno budynków komunalnych, jak i w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jednak nie bez znaczenia są także nawyki Polaków związane z korzystaniem z ciepła.
Badanie opinii publicznej na zlecenie Grupy GPEC pokazało, że prawie połowa Polaków utrzymuje zbyt wysokie temperatury w swoich domach, jednak z drugiej strony aż 64% jest świadomych, że Ciepło Systemowe to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania.
Potrzeby rosną, zużycie nie maleje
Badania pokazały, że duża część ludności Polski utrzymuje zimą w swoich pokojach dziennych zbyt wysoką temperaturę: aż 50% deklaruje, że wynosi ona 24°C i więcej. Jednocześnie 68% mówi, że ważna jest dla nich dbałość o środowisko naturalne. Tymczasem najbardziej optymalna i najzdrowsza dla człowieka temperatura to 20-21°C. Zbyt wysoka nie tylko wpływa na zwiększenie rachunków za energię, ale także nie sprzyjają zdrowiu i powoduje przesuszanie pomieszczeń.
Na zużycie energii wpływa także sposób wietrzenia pomieszczeń. Spośród ankietowanych, aż 31% uchyla okno kilka razy dziennie na kilka minut, nie wiedząc, że wietrzenie przez uchylanie powoduje utratę ciepła i ruch powietrza jedynie w okolicach okna. Efektywne wietrzenie zimą powinno być krótkie i intensywne. Dodatkowo 38% Polaków zasłania grzejniki meblami, przez co ciepło nie może swobodnie rozejść się po mieszkaniu i dużo mniej efektywnie jest wykorzystywane do jego ogrzania.
Ciepło Systemowe i czyste powietrze
Stawką w kwestii zmniejszenia zużycia energii jest także poprawa jakości powietrza w miastach. Aktualnie produkcja energii powstającej w wyniku spalania węgla kamiennego lub brunatnego jest coraz bardziej ograniczana poprzez likwidację kotłowni opalanych koksem, węglem i podłączanie zasilanych przez nie obszarów do nowoczesnych systemów ciepłowniczych.
– W nowoczesnych elektrociepłowniach węgiel spalany jest kilkukrotnie efektywniej niż w domowych piecach czy kotłowniach węglowych, czego efektem jest zredukowana emisja szkodliwych dla środowiska i ludzi substancji – mówi Grzegorz Blachowski, kierownik działu strategii i projektów Grupy GPEC.
Polacy są świadomi tego, jaki sposób ogrzewania jest najbardziej ekonomiczny i jednocześnie przyjazny środowisku. Aż 64% z nich odpowiada, że to ciepło sieciowe jest najbardziej korzystne. Chociaż w dalszym ciągu 24% uważa, że to ogrzewanie gazem ziemnym jest najtańsze, a 12% twierdzi wręcz, że elektryczne, które tymczasem jest zdecydowanie najdroższym źródłem ogrzewania. Jednak ponad jedna trzecia (39%) Polaków twierdzi, że gdyby kupowali nowe mieszkanie, istotnym elementem przy jego wyborze byłaby możliwość ogrzewania Ciepłem Systemowym, a w szczególności zwracają na to uwagę mieszkańcy województwa lubelskiego (70%), zachodniopomorskieg (69%) i podlaskiego (67%).
* dane Ministerstwa Gospodarki, Prognoza zapotrzebowania na paliwa i energię do roku 2030
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- CONSTANS PR

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
-