Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-08
Jak szybko ogrzać zimny dom po długiej nieobecności? 4 wydajne urządzenia elektryczne

shutterstock_1935198455mini.jpg

Kiedy zimą przyjeżdżamy do domu, wchodzimy do zimnych, chłodnych pomieszczeń i długo czekamy na rozpalenie kuchenki lub kominka. Czy można szybko ogrzać dom? A co zrobić, gdy podczas silnych mrozów zawiedzie główna instalacja grzewcza? Rozwiązaniem mogą być nagrzewnice elektryczne. Są one zbyt drogie, aby używać ich jako głównego źródła ciepła, ale z pewnością są dobre do szybkiego i wydajnego ogrzewania. Oczywiście pod warunkiem, że dostępna jest wystarczająca ilość energii.

 

Jeżeli sieć energetyczna nie jest przystosowana do obciążenia powyżej 2,5 kW, ogrzewanie domu za pomocą urządzeń elektrycznych będzie bardzo trudne Jedno urządzenie o mocy 2kW wystarczy, aby szybko ogrzać pomieszczenie o powierzchni 10-15 m² do temperatury +15-18°C. Pozostaje tylko wybrać odpowiednie urządzenie.

 

Chłodnica oleju

Chłodnica oleju jest solidną (i raczej nieporęczną) metalową obudową. Czynnikiem przenoszącym ciepło jest olej mineralny, a źródłem energii rurowa grzałka elektryczna. Niektórzy producenci wyposażają swoje produkty we wbudowane wentylatory, aby szybciej rozprowadzić ciepłe powietrze po pomieszczeniu, ale to rozwiązanie ma oczywistą wadę. Grzejnik przestaje być cichy, co oznacza, że można go uruchomić tylko w ciągu dnia. Wielu użytkowników jest jednak skłonnych znieść stosunkowo cichy szum.

Poważniejszym problemem jest masywność. Grzejniki olejowe ważą średnio od 4 do 8 kg i przenoszenie ich z pokoju do pokoju może być trudne, nawet jeśli są przykręcone do nóg. Kolejną wadą jest nieprzyjemny zapach rozgrzanego oleju, który może być szczególnie odczuwalny przy długim użytkowaniu. Kolejną wadą jest stosunkowo długi czas rozruchu. Urządzenie potrzebuje około 30 minut, aby osiągnąć maksymalną moc.

 

Konwektor

W tym urządzeniu nie ma nośnika ciepła jako takiego. Zimne powietrze przechodzi przez otwory w dolnej części panelu, jest ogrzewane i wychodzi przez żaluzje na górze.

Źródłem ciepła mogą być otwarte spirale żarowe, które są tanie, ale niepraktyczne. Spalają one kurz, który nadaje pomieszczeniu nieprzyjemny zapach i sprawia, że powietrze jest zbyt suche. Znacznie lepszymi elementami grzejnymi są elementy grzejne niskotemperaturowe - elementy grzejne z żarnikiem zamkniętym w stalowej rurce.

Konwektor szybko "bierze się do pracy" i podnosi temperaturę w pomieszczeniu do komfortowego poziomu. Urządzenia tego typu mają elegancki, zgrabny wygląd, nie zajmują dużo miejsca i nie stwarzają problemów instalacyjnych. Wadą jest sama zasada konwekcji. Grzejnik wzbija kurz w powietrze i powoduje przeciągi. Ponadto, ogrzewanie zawsze będzie nieco nierównomierne - zimne pod podłogą i gorące pod sufitem.

 

Promiennik podczerwieni

Urządzenia te rozpraszają energię cieplną poprzez ogrzewanie otaczających je przedmiotów, które z kolei ogrzewają powietrze. Jest to ogrzewanie wydajne i co ważne oszczędne, gdyż promienniki podczerwieni zużywają znacznie mniej energii niż inne rodzaje grzejników. Kolejną oczywistą zaletą jest to, że można je stosować na zewnątrz, np. na tarasie lub w pergoli.

Obudowa nie nagrzewa się do temperatury wyższej niż 75° C, więc ryzyko poparzenia jest zerowe. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest on całkowicie bezgłośny i łatwy w montażu.

 

Kominek elektryczny

Jak łatwo się domyślić, urządzenie to odwzorowuje kształt i wielkość kominka. Palenisko jest wypełnione sztucznymi polanami i węglem, a płomienie są symulowane przez inteligentny system oświetlenia. Takie urządzenie będzie piękną ozdobą wnętrza. Możliwe jest nawet uzyskanie efektu trzaskających polan, co tworzy przytulną atmosferę. Jeśli chodzi o główną funkcję, wydajne modele są w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni do 30 m².

 

Warto sprawdzić ofertę w zakresie urządzeń grzewczych na stronie https://iwonapellets.pl

 

Źródło:
iwonapellets.pl

Czytaj także