Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-02-17
Ogrzewanie domu płynnym gazem - sprawdź zalety takiego rozwiązania

Jeśli jesteś na etapie budowania domu lub taka inwestycja jest w Twoich planach, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania. Obok ogrzewania gazem ziemnym, paliwem stałym, czy przy zastosowaniu pompy ciepła, możesz skorzystać z opcji ogrzewania gazem płynnym. To bardzo często wybierany przez inwestorów system. Jakich korzyści dostarcza ogrzewanie płynnym gazem? Sprawdzamy. 

pexels-photo-358636.jpeg

Gaz płynny - na początek poznaj jego właściwości i zalety

Płynny gaz występuje w stanie skroplonym pod ciśnieniem. W takiej formie magazynowany jest w różnej wielkości butlach oraz przydomowych zbiornikach. To jedna z zalet gazu płynnego, bowiem w przeciwieństwie do gazu ziemnego można go swobodnie przechowywać.

Ekologia

Ogrzewanie węglem odchodzi do lamusa. Surowiec ten jest paliwem coraz droższym i zdecydowanie nieekologicznym. Nawet decydując się na nowoczesny piec, proces spalania węgla będzie generował emisję do atmosfery dużych ilości szkodliwych substancji. W tym wypadku warto więc podkreślić ekologiczny charakter gazu płynnego. Jego spalanie emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż olej opałowy oraz o 50 proc. mniej niż węgiel. Co istotne proces spalania jest tutaj zupełnie nietoksyczny, bowiem pozbawiony emisji tlenków siarki.

Wygoda i niezależność

Gazy płynny to z pewnością paliwo wygodne w użytkowaniu. Czyste spalanie eliminuje bowiem konieczność częstego czyszczenia i serwisowania instalacji grzewczej. Paliwa nie trzeba także magazynować, gdyż dostawy gazu są realizowane na bieżąco, w dogodnych dla użytkowników porach. Instalację grzewczą można zakupić na własność lub dzierżawić, a obsługę realizacji inwestycji - od projektu do uruchomienia systemu ogrzewania - można zlecić zewnętrznemu wykonawcy. Dla przykładu, na tezet.pl znaleźliśmy kompleksowe usługi w tym zakresie, łącznie z pracami związanymi z przygotowaniem terenu, posadowieniem zbiornika, montażem instalacji gazowej oraz próbami jej szczelności.

Ogrzewanie gazem płynnym to system, który możesz uruchomić o dowolnej porze roku. Z kolei wykorzystując gazowy kocioł dwufunkcyjny zyskujesz podgrzewanie wody, która trafia zarówno do grzejników, jak i kranów. Zasilanie gazem płynnym jest zatem uniwersalne.

Warto w tym miejscu dodać, że wykorzystując system ogrzewania przy zastosowaniu gazy płynnego, nie jesteś narażony na przerwy w ogrzewaniu, do jakich dochodzi m.in. w sytuacji, gdy korzystamy z ogrzewania elektrycznego. Przerwy w dostawach prądu to całkiem powszechne zjawisko, zwłaszcza w obszarach wiejskich i na peryferiach miast.

Wydajność

W porównaniu do paliw stałych, takich jak węgiel, czy drewno, gaz płynny jest bardziej wydajny. Górna wartość opałowa gazu płynnego LPG wynosi ok. 46,34 MJ/kg. Oznacza to możliwości uzyskania dwukrotnie większej ilości ciepła z 1 kg paliwa. Cena uzyskania tutaj 1kWh jest zbliżona do gazu ziemnego.

Trzeba tutaj z pewnością dodać, że wartość opałowa gazu płynnego zależy od jego jakości. Zanieczyszczony gaz dostarcza mniej ciepła, a dodatkowo może spowodować zamarznięcie instalacji zimą. Stąd też decydując się na system ogrzewania domu gazem płynnym warto rozejrzeć się za sprawdzonym dostawcą, jak np. wspomniany już wcześniej dostawca na tezet.pl, który regularnie weryfikuje czystość i kaloryczność dostarczanego paliwa w laboratorium.

Gaz płynny LPG - jaki zbiornik możesz wybrać?

Do wyboru masz generalnie dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zbiornik naziemny, który będzie dobra opcją, jeśli jesteś zainteresowany szybki, nieinwazyjnym montażem oraz dysponujesz miejscem na taki zbiornik. Drugie rozwiązanie, czyli zbiornik poziemny to propozycja dla właścicieli mniejszych lub wąskich działek lub osób, którym po prostu przeszkadzać będzie zbiornik posadowiony blisko domu.

Decydując się na konkretne rozwiązanie musisz wiedzieć, że aby postawić na działce zbiornik na gaz płynny trzeba spełnić konkretne wymagania. Zbiornik powinien być oddalony przynajmniej 8 m od wszelkich studzienek, minimum 3 metry od napowietrznej linii wysokiego napięcia do 1 kV oraz co najmniej 15 metrów od napowietrznej linii wysokiego napięcia powyżej 1 kV.

Autor:
TEZET
Źródło:
własne

Czytaj także