
Na budowie bloku energetycznego Zakładu Wytwarzania Tychy rozpoczął się montaż nowoczesnego kotła CFB. Gotowy jest już walczak, czyli urządzenie, w którym będzie następowało oddzielenie wody od pary, kierowanej następnie na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła. Inwestycja w ZW Tychy jest jednym z głównych projektów realizowanych przez TAURON Ciepło.
Obecnie trwa już drugi etap projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. W ramach pierwszego realizowanego w latach 2008-2012 przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą wyłącznie biomasę. Etap drugi polega na budowie bloku energetycznego o mocy 50 MWe i 86 MWt (z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą). Cały projekt w sumie kosztował będzie 782,5 mln zł (sama budowa bloku pochłonie ok. 618,5 mln zł).
Budowany w Tychach kocioł będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. "Głównymi zaletami kotłów CFB - wyjaśnia Sebastian Wawrzyniak, główny inżynier projektu - takich, jaki pracować będzie w ZW Tychy, jest elastyczność paliwowa, brak kosztownych instalacji oczyszczania spalin oraz pozytywne doświadczenia z eksploatacji. Kocioł dostarczony do tyskiego zakładu wytwarzania będzie bardzo wydajny i przystosowany do spalania węgla kamiennego (o różnych parametrach) jak również biomasy. Kocioł fluidalny dla Zakładu Wytwarzania Tychy będzie kolejną jednostką CFB dostarczoną przez Foster Wheeler dla Grupy TAURON. Pięć innych jednostek, w tym kocioł CFB 460 MWe na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Łagisza, pracuje już w elektrowniach i elektrociepłowniach TAURONA."
"Naszym celem jest zapewnienie dostępu do wytworzonej efektywnie i ekologicznie energii oraz ciepła, a rozbudowa mocy wytwórczych w tyskim zakładzie jest jedną z naszych kluczowych inwestycji. Zastosowane rozwiązania technologiczne będą spełniały wymogi najlepszych dostępnych technik (BAT) i zapewnią ciągłość pracy elektrociepłowni przez najbliższe 30 lat, a co za tym idzie, są gwarancją bezpieczeństwa energetycznego dla Tychów" – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- tauron-cieplo.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-