
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia, który zakłada, że od początku 2018 r. do sprzedaży i montażu w domach będą dopuszczone wyłącznie kotły na paliwo spełniające najlepsze parametry emisyjne. W ten sposób rząd chce walczyć z fatalną jakością powietrza w wielu polskich miastach. Konsultacje potrwają 30 dni.
"Obecnie największym zainteresowaniem wśród nabywców - głównie ze względu na niską cenę - cieszą się kotły najtańsze, a tym samym o bardzo niskich parametrach dotyczących ich emisyjności" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Tanie kotły nie mają filtrów ograniczających emisję niebezpiecznych związków do powietrza.
Rok temu prezydent podpisał tzw. ustawę antysmogową. Zakłada ona, że to samorządy określą, jakim paliwem mieszkańcy będą mogli palić w piecach. Na początku stycznia sejmik wojewódzki w Małopolsce podjął uchwałę, która przewiduje całkowity zakaz palenia w kotłach, piecach i kominkach paliwami stałymi, w tym m.in. węglem i drewnem. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2019 r.
Ja wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na szczycie zestawienia najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna. Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków uplasował się na jedenastej lokacie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Jak powstaje miał węglowy?
Miał węglowy Arizona Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu jest węgiel, a to za sprawą stosunkowo niskiej ceny, w stosunku do...
-
-
-
-