Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-06 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-06
Rafako zmodernizuje elektrofiltry i zbuduję IOS w EL. Bełchatów

Rafako zmodernizuje elektrofiltry i zbuduję IOS w EL. Bełchatów
Najnowszy kontrakt, o wartości 323 milionów zł, dotyczy budowy w systemie „pod klucz” instalacji odsiarczania spalin dla bloków nr 1 i 2. W ramach umowy, RAFAKO wybuduje także nową stację ciepłowniczą o nazwie D3. - Instalację odsiarczania spalin wybudujemy w miejscu starej stacji ciepłowniczej, która zasila w ciepło miasto Bełchatów. By zapewnić ciągłość jej pracy, musimy jak najszybciej wybudować nową stację w innym miejscu, by starą zdemontować i wybudować w tym miejscu nowoczesną instalację odsiarczania spalin – wyjaśnia Jacek Cielecki, dyrektor biura handlowego instalacji ochrony środowiska w Fabryce Kotłów RAFAKO S.A. Wszystko ma być gotowe we wrześniu 2012 roku. Umowa zawarta 19 listopada 2009 r. przewiduje bowiem termin zakończenia prac najdalej w ciągu 34 miesięcy od daty jej podpisania.
Instalacje odsiarczania spalin metodą mokrą oferowane przez RAFAKO S.A. zapewniają powyżej 95 proc. redukcji dwutlenku siarki powstającego w trakcie procesu spalania węgla kamiennego czy też brunatnego w bloku energetycznym. Specjalny absorber z układem zraszającym spaliny, w który wyposażona jest taka instalacja, oprócz dwutlenku siarki redukuje także 80 proc. popiołu lotnego oraz 90 proc. związków fluorowodorku czy chlorowodorku. Jak tłumaczy Jacek Cieleski, instalacja wyposażona będzie w specjalny system podgrzewu spalin oczyszczonych odprowadzanych do komina.
- Sercem tego systemu jest wymiennik spalinowy krzyżowy rurowy, który podgrzewa spaliny odsiarczone spalinami zasiarczonymi. Wymienniki te produkowane są w zaawansowanej technologii materiałowej. Budowane są z materiałów fluorowych, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne i gwarantują odpowiednią sprawność. Można powiedzieć, że są to „plastikowe” wymienniki odporne na korozje – mówi dyrektor Cielecki i dodaje, że są to najnowocześniejsze rozwiązanie w skali światowej, które dla tak dużych bloków energetycznych zrealizowało tylko RAFAKO S.A.
Drugi kontrakt dla PGE Elektrowni Bełchatów S.A. wartości 79 milionów zł dotyczy modernizacji elektrofiltrów dla bloków nr 5 i 6. - Ruszyły już prace projektowe, a z początkiem nowego roku przystąpimy już do produkcji elementów elektrofiltrów – informuje Paweł Pańkowski, dyrektor Zakładu Elektrofiltrów RAFAKO w Pszczynie. Roboty związane z demontażem zużytych już elektrofiltrów i montażem nowych urządzeń prowadzone będą niemal równolegle na dwóch blokach energetycznych. - W kwietniu 2010 r. rozpoczniemy modernizację bloku nr 5, która powinna się zakończyć w grudniu 2010 r.. Natomiast w sierpniu 2010 r. rozpoczynamy roboty na bloku nr 6, które zakończą się w kwietniu 2011 r. - wyjaśnia dyrektor Pańkowski.
Warto dodać, że w fazie końcowej jest też budowa bloku energetycznego o mocy 858 MW, jaką również dla PGE Elektrowni Bełchatów S.A. realizuje w systemie „pod klucz” RAFAKO S.A. w konsorcjum z Alstom Power Boiler. To największy obecnie budowany blok w Polsce na tzw. parametry nadkrytyczne. Zostanie oddany do użytku na początku 2011 roku.
Kontrakty RAFAKO S.A. w Bełchatowie
W PGE Elektrowni Bełchatów S.A. działa 12 bloków energetycznych. Prawie we wszystkich Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. z Raciborza wykonywała prace związane z instalacją odsiarczania spalin. Pierwszy kontrakt podpisano w 1996 roku i dotyczył budowy IOS dla bloków nr 5 i 6. Największą inwestycją RAFAKO w Bełchatowie jest budowa bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne o mocy 858 MW.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Rafako

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-