
EDF Polska zawarło umowę z konsorcjum Rafako-PBG na budowę instalacji odsiarczania spalin. Modernizacje obejmą najważniejsze elektrociepłownie należące do EDF. Wartość kontraktu wynosi 770 mln zł.
EDF Polska chce mieć w swoich największych elektrociepłowniach nowoczesne instalacje odsiarczania spalin. Modernizacja ma objąć cztery elektrociepłownie: EC Gdańsk, EC Gdynia, EC Kraków oraz EC Wrocław. W przetargu na realizację tej inwestycji zwyciężyło konsorcjum z Rafako na czele. Teraz podpisano odpowiednie umowy. - Konsorcjum RAFAKO - PBG złożyło ofertę na realizację czterech instalacji odsiarczania spalin w przetargu publicznym zakończonym 25 września. W listopadzie b.r. strony przystąpiły do finalizacji procesu zawierania umowy, które zakończyły się zawarciem umowy o wartości 946 977 000 PLN brutto (769 900 000 PLN netto) – czytamy w komunikacie wydanym przez Rafako. Kontrakt jest szczególnie ważny dla będącej w stanie upadłości układowej spółki PBG. Partner z konsorcjum zapewnia, że wierzy w to, że PBG podoła wymaganiom związanym z realizacją zamówienia. Inwestycja ma zostać we wszystkich elektrociepłowniach wykonana do 31 października 2015 r.
Przetarg rozpisano w lipcu zeszłego roku. - Przedmiotem zamówienia jest wykonanie w systemie pod klucz instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą według technologii wapienno gipsowej o wydajności dla maksymalnych wartości nominalnych strumieni spalin suchych dla 6 % zawartości tlenu z instalacji kotłowych poszczególnych elektrociepłowni – można było przeczytać w ogłoszeniu przetargowym. O kontrakt na budowę instalacji odsiarczania dla EDF Polska starały się również: konsorcjum Mostostal Zabrze Holding, Fisia Babcock Environment i Instal Karków (cena 1,14 mld zł), konsorcjum Babcock Hitachi i Polimex Mostostal (cena 1,17 mld zł) oraz Mostostal Warszawa (cena 1,52 mld zł).
EDF równocześnie przeprowadza przetarg na budowę instalacji odazotowania spalin dla EC Kraków i EC Wrocław. Prace według planów mają ruszyć w lipcu przyszłego roku. Wspomniane instalacje w obu elektrociepłowniach miały by być oddane do użytku najpóźniej do końca 2017 r. Inwestycje w każdym przypadku mają być realizowane w dwóch etapach w formule „pod klucz". Pierwszy etap będzie obejmował zaprojektowanie, wybudowanie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania instalacji redukcji tlenków azotu za pomocą metod pierwotnych wraz z wymianą palników pyłowych. W drugim etapie zaprojektowana, wybudowana, uruchomiona i przekazana do użytkowania ma zostać zewnętrzna, katalityczna instalacja odazotowania spalin SCR.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- polska.edf.com/ rafako.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-