
PKN oficjalnie poinformował 10 listopada o zakończeniu 7-letniego programu przedsięwzięć ekologiczno-energetycznych w zakładzie głównym spółki w Płocku (Mazowieckie). W jego trakcie zrealizowano tam sześć inwestycji o łącznej wartości ponad 1,4 mld zł.
Ostatnim etapem projektu było przekazanie do eksploatacji turbozespołu parowego TG7 o mocy elektrycznej 70 MWe. Elektrociepłownia PKN Orlen w głównym zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku ma największą moc ze wszystkich elektrociepłowni zakładowych w Polsce, a jednocześnie jest jedną z największych tego typu jednostek w Europie.
Budowa przekazanego do eksploatacji turbozespołu parowego TG7 kosztowała wraz z infrastrukturą „pod klucz" 100 mln zł. Wykonawcą była firma Doosan Skoda Power. Turbozespół będzie produkował energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze wykorzystywanej na potrzeby zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, a także na potrzeby produkcji wody grzewczej dla miasta.
Spółka przypomniała, że realizacja programu inwestycji ekologiczno-energetycznych w jej zakładzie głównym w Płocku rozpoczęła się w 2010 r. od budowy najnowocześniejszego kotła parowego wykorzystywanego w energetyce przemysłowej o mocy 300 MWt. Wśród inwestycji w ramach programu znalazły się m.in. modernizacja pompowni paliw dla podniesienia standardu magazynowania i przetłaczania różnych ich gatunków, budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin, zabudowa elektrofiltrów oraz budowa instalacji katalitycznego odazotowania na poszczególnych kotłach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- parkiet.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl