
Wrocławska elektrociepłownia zyska nowy 120 metrowy komin. Jest on związany z budowaną przez Kogenerację instalacją odsiarczania spalin.
W Elektrociepłownia Wrocław wkrótce ruszy budowa instalacji odsiarczania spalin. Jednym z jej elementów będzie absorber, w którym spaliny będą przechodzić przez pompy cyrkulacyjne. Spaliny oczyszczone zostaną z siarki i wydalone nowym 120 metrowym kominem. Nowa instalacja ma pozwolić emisję siarki przez EC Wrocław o 90 proc. Instalacja ma się opierać na technologii mokrego odsiarczania. Przy okazji pracy absorbera będzie powstawała zawiesina gipsowa. Po jej odwodnieniu powstanie gips, który będzie można użyć w budownictwie.
Budowa wspomnianej instalacji pozwoli zakładowi spełnić rygorystyczne normy ochrony środowiska mające zacząć obowiązywać od 2016 r. Inwestycja jest związana z większym projektem realizowanym przez EDF. Podobne inwestycje będą realizowane w elektrociepłowniach koncernu w Krakowie, Gdyni i Gdańsku. Inwestycje pochłoną łącznie 946 977 000 zł.
We Wrocławiu powstanie także instalacja odazotowania spalin. Podobna powstanie też w EC Kraków. Prace według zamierzeń mają ruszyć w lipcu przyszłego roku, a instalacje w obu elektrociepłowniach mają zostać oddane do użytku najpóźniej do końca grudnia 2017 r. Prace w każdym przypadku mają być realizowane w dwóch etapach w formule „pod klucz". Pierwszy etap będzie obejmował zaprojektowanie, wybudowanie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania instalacji redukcji tlenków azotu za pomocą metod pierwotnych wraz z wymianą palników pyłowych. W drugim etapie zaprojektowana, wybudowana, uruchomiona i przekazana do użytkowania ma zostać zewnętrzna, katalityczna instalacja odazotowania spalin SCR (typu high dust full size).
Elektrociepłownia Wrocław należy do spółki Kogeneracja, w której większościowym udziałowcem jest EDF. Do Kogeneracji należą EC Wrocław, która może się pochwalić zainstalowanymi mocami na poziomie 812 MWt mocy cieplnej i 263 MWe elektrycznej, EC Czechnica o 100 MW mocy elektrycznej oraz 247 MWt mocy cieplnej oraz EC Zawidawie o mocy cieplnej 24,2 MWt.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- kogeneracja.com.pl/ gazetawroclawska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-