
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiło przetarg na budowę bloku kogeneracyjnego w Elektrociepłowni Rzeszów. Blok ma wytwarzać energię w oparciu o tłokowe silniki spalinowe na gaz ziemny.
PGE zamierza zrealizować kolejną swoją inwestycję, tym razem w Rzeszowie. Ma ona obejmować budowę bloku kogeneracyjnego o znamionowej mocy cieplnej brutto rzędu co najmniej 26 MWt oraz mocy elektrycznej na poziomie nie mniejszym niż 29 MWe z maksymalizacją sprawności elektrycznej. Oczekiwana sprawność całkowita bloku ma być natomiast nie mniejsza niż 81 proc. Nowa jednostka ma być wyposażona w trzy do sześciu tłokowych silników spalinowych zasilanych gazem ziemnym. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule „pod klucz”. Koncern oczekuje, że zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu 15 miesięcy od momentu jego złożenia. Wymagany okres gwarancji ustalono natomiast na 24 miesiące. Nie została jeszcze określona dokładna wartość inwestycji. W ogłoszeniu o przetargu wskazano jedynie, że jej koszt przekroczy pięć milionów euro (co po obecnym kursie tej waluty daje prawie 21 mln zł).
W treści ogłoszenia o przetargu czytamy, iż zamówienie w szczególności obejmuje „(...) zaprojektowanie, przygotowanie dokumentacji do ewentualnej aktualizacji pozwolenia na budowę, dostawy, roboty budowlane, montaż, ruch próbny, przygotowanie niezbędnej dokumentacji w celu uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie, przekazanie do eksploatacji, szkolenie personelu, przeglądy planowe bloku w okresie gwarancyjnym, a także wykonanie niezbędnych wyburzeń, przełączeń, przekładek i dostosowań oraz wszystkie inne prace, dostawy i usługi, które zapewnią zrealizowanie umowy”.
Elektrociepłownia Rzeszów dysponuje obecnie blokiem gazowo-parowym BGP-100 o mocy elektrycznej 101 MWe oraz cieplnej rzędu 76,3 MWt. W jej zasobach znajdują się także cztery kotły wodne WR-25 o łącznej mocy cieplnej 116 MWt oraz jeden kocioł WP-120 o mocy 140 MWt. Zaklad jes głównym źródełm ciepła dla Rzeszowa.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ecrzeszow.pgegiek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-
-