empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-04
Nowe kotły TAU N – kompleksowa oferta od marki Riello

TAU N to kocioł kondensacyjny o dużej pojemości wodnej do montażu w instalacji, która ma służyć do ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z odpowiednim palnikiem, również oferowanym przez markę Riello.

Jest to kocioł trzyciągowy, w którym wszystkie komponenty mające kontakt z produktami spalania wykonane są ze stali nierdzewnej wzmacnianej tytanem.

Urządzenie zostało zaprojektowane na zasadzie stratyfikacji ciepła dlatego komora spalania zamieszczona jest na górnej jego części natomiast płomieniówki na dolnej (rury gładkie z wyjmowanymi turbulatorami) co pozwala na optymalizację wymiany ciepła i efektywności energetycznej, tak aby uzyskać wysoką sprawność dzięki technice kondensacji.
W swojej konstrukcji Tau N ma uwzględnioną zdolność do kompensowania rozszerzalności cieplnej. Szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie strat ciepła dzięki zastosowaniu mat z wełny szklanej o dużej gęstości, do izolacji termicznej korpusu kotła, obudowy i drzwi przednich.
Modele do 1450 kW mają konstrukcję pionową z obudową panelową, aby ułatwić obsługę i umożliwić łatwe wprowadzenie ich do pomieszczenia, w którym mają być zainstalowane.
Modele 2100-2600 zostały opracowane na planie "kwadratu" z pojedynczym poszyciem, aby utrzymać wysoką pojemość wodną i jednocześnie zapewnić maksymalną wydajność.
Aby ułatwić kontrolę, konserwację i czyszczenie części wewnętrznych oraz skrócić czas przeglądu serwisowego, przednie drzwiczki i zamknięcie komory spalania można całkowicie otworzyć.

Kocioł TAU N wyróżnia między innymi:

  • duża pojemność wodna
  • duża komora spalania
  • podwójne przyłącze powrotu (niska i wysoka temperatura)
  • płomieniówki ze stali nierdzewnej stabilizowanej tytanem z wyjmowanymi turbulatorami
  • wysoka izolacja na korpusie i przednich drzwiach

Komora spalania o dużej objętości i powierzchni

Do budowy komory spalania zastosowano materiał AISI 321 - EN 1.4541: austenityczną stal nierdzewną stabilizowaną tytanem, materiałem, którym różni się od AISI 304 i daje lepsze właściwości mechaniczne w wysokich temperaturach. Wysoka odporność na korozję wywołaną przez płyny w odniesieniu do szerokiej gamy substancji wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, tekstylnym, olejowym, mleczarskim i spożywczym. Dodatek tytanu sprawia, że stal jest niewrażliwa na korozję międzykrystaliczną i nadaje się do stosowania w urządzeniach przemysłu chemicznego pracujących w temperaturach od 450°C do 900°C, kolektorach wydechowych silników endotermicznych, zbiornikach ciśnieniowych, konstrukcjach spawanych, a dokładniej korpusach kotłów oraz w sprzęcie dla przemysłu petrochemicznego, kompensatorach.

Kocioł TAU N przystosowany jest do spalania (w trybie pełnej kondensacji) gazu ziemnego, LPG oraz lekkiego oleju odsiarczonego (S < 15 ppm). Kotły TAU N mogą być również zasilane olejem lekkim nieodsiarczonym w trybie niekondensacyjnym (w celu uniknięcia kondensacji należy zapewnić minimalną temperaturę powrotu powyżej 55°C). Specjalna konstrukcja płomieniówek - „gładkiej rurki" – umożliwia łatwe czyszczenie kotła, niskie spadki ciśnienia po stronie spalin (duża wysokość podnoszenia - B23P) oraz efekt „samoczyszczenia".
TAU N doskonale współpracuje z palnikami marki Riello - typu premix, czy też wentylatorowymi o niskiej emisji NOx, np. serią palników RS/E BLU obejmującą zakres mocy od 44 do 2400 kW. Palniki te oparto na krzywce elektronicznej Riello, która za pomocą niezależnych serwomotorów reguluje stosunek powietrza do paliwa w celu uzyskania doskonałej kontroli mocy i zapewnienia prawidłowego spalania oraz bezpiecznej pracy w każdym zakresie modulacji. System może pracować w dwóch trybach, „dwustopniowym progresywnym", lub alternatywnie, w trybie „modulacji" z zainstalowaną, dedykowaną sondą. Seria palników RS/E BLU stanowi gwarancję wysokiej wydajności w przypadku różnorodnych zastosowań, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa i koszty eksploatacji; dostępne są również wersje z przeznaczeniem do współpracy z technologią Variable Speed Drive, opartej na sterowaniu przetwornicą częstotliwości, modyfikującej przepływ powietrza poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika. Specjalna konstrukcja kanału zasysania powietrza oraz wbudowany materiał dźwiękochłonny gwarantują optymalizację emisji dźwięku.
Do sterowania pracą kotła najlepiej wybrać programator z oferty producenta – RIELLOtech Clima Comfort, którym można sterować palnikami 1-stopniowymi i 2-stopniowymi (za pomocą specjalnego zestawu) oraz jedną strefą bezpośrednią. Panel przystosowany jest do montażu pionowego lub poziomego. 

Kotły TAU N z palnikami Riello
Kotły TAU N z palnikami Riello
 

R_TAU N_internal view_acc-details.png

Kotły TAU N z palnikami Riello
Kotły TAU N z palnikami Riello

Autor:
Riello
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także