Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-20
Na co zwracać uwagę wybierając szkolenie na maszyny CNC?
Na co zwracać uwagę wybierając szkolenie na maszyny CNC?

W niepewnych czasach, gdy inflacja nie odpuszcza, ceny w sklepach wzrastają z miesiąca na miesiąc, a raty kredytów już dawno przestały być na rozsądnym poziomie, dobrze mieć solidny fach w ręku. Najlepiej taki, który zawsze zapewni bezpieczne zatrudnienie, w dodatku za niemałe wynagrodzenie. Warto zatem zostać operatorem maszyn CNC.

 

Zawód operatora CNC z pewnością spodoba się osobom, które odnajdują się w pracy z maszynami, w dodatku w warunkach produkcyjnych. To profesja, której wciąż brakuje na rynku, a co za tym idzie, pracodawcy cały czas poszukują wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie i oferują nie tylko wysokie wynagrodzenia, ale również wiele pozapłacowych benefitów, do których należą m.in. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie czy karnety na zajęcia sportowe. Natomiast poza granicami naszego kraju zarobki w tym zawodzie są nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

 

Operator CNC – niezbędne odpowiednie kwalifikacje

Jednak, aby móc pracować jako operator CNC trzeba najpierw zdobyć niezbędne kwalifikacje. Pomocny w tym może być odpowiedni kurs CNC, który pozwoli nauczyć się tego wszystkiego, co jest potrzebne do wykonywania tego zawodu. Z pewnością w tym przypadku niezbędna jest wiedza na temat obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, a także programowania. Natomiast, jeśli kandydat na operatora CNC nigdy wcześniej nie miał do czynienia z obróbką materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne, musi rozpocząć swoją edukację od podstaw.

 

Konieczna znajomość maszyn i oprogramowanie CNC

Choć z maszynami CNC pracuje wiele osób o różnych profilach wykształcenia m.in. projektant czy technolog, to podstawowym zajęciem powiązanym z obrabiarkami CNC jest ich bezpośrednia obsługa. Tym właśnie zajmuje się operator programista CNC https://akademiadlaprzemyslu.pl/kurs-operator-programista-cnc. To najczęściej pracownik dedykowany do jednej lub wielu maszyn, który wgrywa na nie zaprojektowane wcześniej ścieżki obróbcze, a także ustawia parametry maszyn i dozoruje cały proces. Oznacza to, że wkłada do maszyny materiał wsadowy, a następnie odbiera gotowy detal. Jednak również czyści maszynę oraz ustawia odpowiednie właściwości procesu.

Zatem osoba pracująca na tym stanowisku koniecznie musi znać zasady obsługi różnych maszyn oraz oprogramowanie CNC, jak również dać sobie radę z zaprogramowaniem podstawowych procesów. Trzeba także samodzielnie obsługiwać i programować tokarki i frezarki CNC zgodnie z dokumentacją techniczną.

 

Czym jeszcze zajmuje się operator CNC?

Operator maszyn CNC powinien również wykonywać różne części maszyn na obrabiarkach sterowanych numerycznie na podstawie dedykowanego programu obróbczego. Przydatna bywa również umiejętność kontroli wykonywanych wyrobów. Do podstaw pracy operatora maszyn CNC należy znajomość rysunku technicznego oraz korzystania z różnych narzędzi pomiarowych, wykorzystywanych na stanowisku obróbczym.

Tych wszystkich umiejętności powinno nauczyć odpowiednio przygotowane szkolenie CNC: https://akademiadlaprzemyslu.pl/kurs-operatora-maszyn-cnc

 

Im więcej praktyki, tym lepiej

Rozglądając się za wartościowym szkoleniem, koniecznie trzeba sprawdzić, ile teorii, a ile praktyki jest zaplanowane podczas zajęć dydaktycznych. Oczywiście najlepiej, aby praktycznych ćwiczeń na maszynach było możliwie dużo. Wówczas kursant ma szansę nauczyć się o wiele więcej niż w przypadku zajęć czysto teoretycznych.

Warto również zwrócić uwagę na system sterowania, którego obsługi można nauczyć się podczas zajęć. Najlepiej wybrać takie szkolenie, gdzie można się nauczyć systemu stosowanego w maszynach ewentualnego przyszłego pracodawcy (np.maszyny Fanuc).

 

logo_akademia_przemysl.jpg

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę, czy kurs CNC kończy się egzaminem i certyfikatem TUV Nord. Uprawnia on bowiem do pracy nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Takie szkolenia (zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych) oferuje Akademia dla Przemysłu. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://akademiadlaprzemyslu.pl/

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
akademiadlaprzemyslu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także