
PGNiG Termika wybrało wykonawców modernizacji w Elektrociepłowni Siekierki i Ciepłowni Wola. Zmodernizowane mają zostać kotły wodne oraz instalacja odsiarczania spalin w EC Siekierki.
- Wybudowaliśmy mokrą instalację odsiarczania spalin, w której skład wchodzą dwa absorbery oczyszczające spaliny z kotłów blokowych i wodnych. Instalacja pozwoli nam na spełnienie normy, 200mgSO2w m3 spalin – czytamy na stronach internetowych PGNiG Termika o Elektrociepłowni Siekierki. Teraz instalacje odsiarczania mają zostać przebudowane. PGNiG Termnika podpisało właśnie z Rafako umowę na modernizację instalacji mokrego odsiarczania spalin w EC Siekierki. Kontrakt opiewa na 19 mln zł. Prace mają zostać wykonane w latach 2014-2015. Niedawno rozstrzygnięto również przetarg na modernizację kotłów wodnych PTWM100 w Ciepłowni Wola oraz EC Siekierki. Ten kontrakt zdobyła Energomontaż Zachód Wrocław.
Ciepłownia Wola powstała w 1973 r. Dysponuje ona mocą cieplną 465 MWt. Ma ona cztery kotły wodne opalane mazutem. Zakład pracuje sezonowo, w okresie grzewczym gdy zapotrzebowanie na ciepło w Warszawie jest największe. Elektrociepłownia Siekierki pracuje zaś od 1961 r. Obecnie dysponuje mocą cieplną na poziomie 2078,2 MWt oraz elektryczną rzędu 622 MWe. - W Elektrociepłowni Siekierki znajdują się cztery podstawowe jednostki wytwórcze. Stanowią je trzy bloki ciepłownicze, każdy o mocy 105 MW, oraz jeden blok kondensacyjny z upustem ciepłowniczym o mocy 125 MW. Cztery kotły parowe i pięć turbin tworzą część kolektorową. Zimą, przy bardzo niskich temperaturach, wykorzystujemy również dodatkowe jednostki – sześć kotłów wodnych – wyjaśnia Termika. Wszystkie kotły węglowe elektrociepłowni wyposażone są w elektrofiltry. Od 2009 r. zakład eksploatuje akumulator ciepła o pojemności 30 000 t wody sieciowej. Była to pierwsza tego typu tak duża instalacja w Polsce. - W 2011 rozpoczęliśmy budowę pierwszej w Polsce instalacji katalitycznego odazotowanie spalin SCR w technologii firmy HITACHI. Instalacja ta będzie redukować NOx zawarte w spalinach kotłów blokowych – czytamy na stronie internetowej Termiki.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- termika.pgnig.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl