
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce zbudować sieć sprzedaży na polskim rynku koksu, który do tej pory trafiał przede wszystkim na eksport. Jastrzębski koks opałowy ma być alternatywą dla popularnego ekogroszku.
"Koks opałowy - mówi Paweł Wilman, zastępca dyrektora ds. rozwoju i realizacji inwestycji w JSW Koks - może być polską odpowiedzią na problemy ze smogiem. To paliwo jest niemal całkowicie pozbawione części lotnych zawartych w węglu, co gwarantuje brak wydzielania sadzy, dymu i substancji toksycznych w trakcie procesu spalania w piecach domowych."
Do wyprodukowania tej samej ilości energii wystarcza o 20-30% mniejsza ilość koksu niż węgla. Problemem jest jednak wysoka temperatura zapłonu koksu, co oznacza, że nie każdy piec poradzi sobie z jego spalaniem.
"Prowadzimy na bieżąco rozmowy z producentami kotłów - dodaje Wilman - o wprowadzeniu na rynek oferty urządzeń grzewczych dostosowanych do palenia koksem opałowym, spełniających wszystkie surowe wymogi środowiskowe. W Polsce może to być doskonała alternatywa dla popularnego dziś ekogroszku. Zwłaszcza w zakresie zaostrzających się wymogów dotyczących ograniczenia niskiej emisji. Koks opałowy jest co prawda droższy od wspomnianego ekogroszku, ale z drugiej strony bardziej wydajny."
Zapowiada się więc ostra konkurencja na polskim rynku paliw opałowych. Rywalami JSW będą głównie Polska Grupa Górnicza (PGG) i Węglokoks, które stawiają na produkcję ekogroszku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak powstaje miał węglowy?
Miał węglowy Arizona Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania domu jest węgiel, a to za sprawą stosunkowo niskiej ceny, w stosunku do...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
-