empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-30
Podstawowe informacje o oleju opałowym

Ogrzewanie olejem opałowym jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, które docenia coraz większa liczba odbiorców. Jednak koszty związane z eksploatacją mogą być inne niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Kotły na ten rodzaj paliwa są bardzo wydajne i efektywne, a ich obsługa naprawdę prosta i intuicyjna. Posiadają również liczne dodatkowe udogodnienia i możliwości, które powodują, że są one chętnie wybierane. Niemniej jednak oprócz zakupu kotła na olej opałowy należy doliczyć koszty paliwa.

Olej opałowy- charakterystyka

Olej opałowy to paliwo grzewcze pochodzące z procesu destylacji ropy naftowej. Jest ono niezwykle wydajne, co możliwe jest dzięki odpowiedniej kaloryczności. Znajduje on zastosowanie zarówno w obiektach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach. Sprawdza się doskonale w kotłowniach, zakładach przemysłowych czy elektrociepłowniach.

Do podstawowych korzyści związanych z użytkowaniem kotłów na olej opałowy z pewnością możemy zaliczyć komfort i wygodę, bez częstej obsługi urządzenia. Nie ma tutaj konieczności uzupełniania paliwa w odpowiednich odstępach czasowych czy sprzątania kotła i usuwania zanieczyszczeń. W tym przypadku mamy do czynienia z napełnionym zbiornikiem na olej opałowy. To bardzo proste i przyjemne szczególnie dla tych, którzy chcą uzyskać jak najbardziej bezobsługowy system grzewczy. Dodatkowo jest to ekologiczne źródło ciepła bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jest to paliwo grzewcze o stabilnej pozycji, co pozwala uzyskać atrakcyjne ceny zakupu. Ze względu na ścisłe normy dla tych instalacji są one bardzo bezpieczne i nie powodują żadnych zagrożeń podczas użytkowania. Cechuje je umiarkowana cena, która często poza sezonem grzewczym widocznie spada.

Zainteresowany tematem? Koniecznie sprawdź stronę ekoterm.pl gdzie dowiesz się nie tylko czym jest olej opałowy ale znajdziesz całe kompendium wiedzy odnośnie tej tematyki.

Rodzaje kotłów i paliw opałowych

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kotłów, które sprawdzą się inaczej w zależności od zastosowania. W obiektach mieszkalnych najczęściej wybierane są kotły dwufunkcyjne, które zapewniają możliwość ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Z kolei kotły jednofunkcyjne zapewniają przede wszystkim wydajne źródło ciepła, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku firm i przedsiębiorstw. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje olejów - jest to olej opałowy ciężki, średni oraz lekki. Różnią się one pomiędzy sobą ze względu na zastosowanie i kaloryczność.

W domach i obiektach mieszkalnych najczęściej stosowany jest olej opałowy lekki lub też w razie potrzeb olej opałowy średni - dla większej wartości cieplnej. Najczęściej olej opałowy ciężki stosowany jest w przemyśle i branżach technologicznych. Dlatego też ceny poszczególnych rodzajów olejów opałowych mogą być bardzo rozbieżne. Jeśli chodzi o dokładne koszty tych produktów, to będą one różne w zależności od rodzaju oleju opałowego, jego jakości czy wybranego dystrybutora. Inne koszty będą obowiązywać odbiorców wybierających hurtowe ilości a inne użytkowników detalicznych.

Olej opałowy - ceny

Ceny oleju opałowego są zależne od wielu czynników, dlatego też, aby móc określić ich dokładną zawartość warto sprawdzać jego ceny u oficjalnych dystrybutorów. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że na cenę oleju opałowego wypływają niemal te same czynniki, które oddziaływują na ceny ropy naftowej. W związku z tym, że olej opałowy wykorzystywany jest głównie w trakcie zimy, wszelkie zmiany w cenie będą miały związek prognozami dotyczącymi gwałtownych zmian temperaturowych. Dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzać, jak wyglądają kwestie cen tych paliw. Niemniej jednak stabilna pozycja tego systemu grzewczego oraz stabilizujące się ceny innych paliw pozwalają nie martwić się o niespodziewane wzrosty czy nieopłacalność opału. Dlatego też jest to korzystna inwestycja również w dłuższej perspektywie czasu. Na stronie Ekoterm.pl znajdziesz nie tylko dodatkową wiedzę ale i listę dostawców paliw opałowych, dzięki czemu bez przeszkód można zweryfikować aktualne ceny tego produktu.

Czy warto zainwestować w to rozwiązanie?

Planując daną inwestycję mieszkalną czy przemysłową, warto określić, na czym najbardziej zależy nam jako użytkownikom. Jeśli jest to wysoka wydajność i komfort użytkowania, będzie to z pewnością doskonałe rozwiązanie.
Dodatkowo jest to system w pełni ekologiczny i przyjazny dla środowiska naturalnego, dzięki czemu nie należy obawiać się zmian prawnych związanych z nieekologicznymi systemami grzewczymi. Koszty zakupu pieca są znaczne, jednak korzyści związane z jego użytkowaniem bardzo widoczne. Nie ma tu konieczności kontrolowania ilości czy dokładania opału do pieca oraz brak usuwania zanieczyszczeń, czy sprzątania zawartości. Choć ogrzewanie olejem opałowym z pewnością nie należy do najtańszych, jest ono niezwykle wygodne i komfortowe. Co więcej, ceny oleju zależne są od zmian na rynku, dzięki czemu możliwe są zarówno wzrosty, jak i spadki cen. Jest to świetna alternatywa dla innych systemów grzewczych.

Autor:
ekoterm.pl
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także