Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-08-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-08-20
Jak działa magazyn energii?
Jak działa magazyn energii?

Inwestycje w odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym gospodarstwa domowe mogą w znacznej mierze samodzielnie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię. Wydajność tych instalacji zależy jednak w dużej mierze od warunków atmosferycznych i pory roku. Często bowiem zdarza się, że latem wyprodukowana zostaje zbyt duża ilość energii, natomiast zimą - zbyt mała. Jak temu zapobiec? Można wykorzystać domowe magazyny energii, o których przeczytasz poniżej.

 

Magazyn energii - czym są?

Magazyny energii służą przechowywaniu energii, której wykorzystanie nie było możliwe na bieżąco. W porze letniej, kiedy występuje duże nasłonecznienie, często zdarza się bowiem, że występuje nadprodukcja energii elektrycznej. Do magazynowania tak powstałej nadwyżki można wykorzystać przy systemy:

  • net-metering, polegający na wprowadzaniu nadwyżki do sieci elektroenergetycznej i jej odebraniu w późniejszym czasie, w stosunku 1 do 0,7 lub 1 do 0,8 (w zależności od mocy wykorzystywanej instalacji fotowoltaicznej), przy czym negatywną stroną tego rozwiązania jest to, że nie odzyskamy całości energii oddanej do sieci elektroenergetycznej;
  • maksymalne dostosowanie zużycia energii do potrzeb występujących w gospodarstwie domowym (np. poprzez zamontowanie pompy ciepły, za pomocą której optymalizuje się bieżące zużycie energii);
  • wykorzystanie domowego magazynu energii, czyli specjalnie wyodrębnionego urządzenia, służącego do przechowywania energii, przyłączonego do sieci i mającego zdolność do dostawy energii elektrycznej.

Największą zaletą magazynu energii jest fakt, że urządzenie to należy do właściciela paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu może on samodzielnie przechowywać generowane przez instalację nadwyżki i wykorzystać je w dowolnym momencie. Co więcej, nadwyżka nie jest nikomu oddawana, dzięki czemu można wykorzystać wyprodukowaną energię w całości.

Jak działa magazyn energii? Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów magazynów energii. Mogą one wykorzystywać technologie mechaniczne, elektromechaniczne, termiczne, elektryczne czy chemiczne. Najczęściej spotyka się jednak magazyny energii oparte o elektromechanikę, czyli ładowalne baterie oraz akumulatory. Urządzenia te bowiem mogą być ładowane prądem elektrycznym, a także użytkowane wielokrotnie. Magazyny mogą gromadzić i uwalniać energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom, zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Najczęściej wykorzystuje się obecnie akumulatory litowo-jonowe, które można odnaleźć również w samochodach elektrycznych czy domowym sprzęcie elektrycznym, np. w telefonach. Akumulatory te mają dość małą wagę, a przy tym wysoką gęstość mocy. Dzięki temu mogą być ładowane i rozładowywane prądami o dużej mocy. Tego typu magazyny są oferowane na rynku np. przez firmę Solar Energy Development - https://magazynyenergii.pl/. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany zwiększeniem wykorzystania energii uzyskiwanej w ramach instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z tym producentem, który pomoże Ci dobrać magazyn najlepszy dla Ciebie oraz dla Twoich potrzeb.

 

Koszt domowego magazynu energii

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że cena magazynu energii zależy od wielu czynników, takich jak ilość mocy, jakiej będzie potrzebował inwestor, stopień skomplikowania montażu oraz podłączenia urządzenia, a także od tego, czy inwestor ma jakieś specjalne życzenia co do wyglądu magazynu. Obecnie oferuje się bowiem nawet takie magazyny energii, które będą pasować do wystroju domu. Możliwy jest zatem wybór specjalnego designu czy koloru, jednak rozwiązania te znacząco wpływają na ostateczną cenę magazynu.

Jak widać, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych rozwiązań, dzięki którym magazyn można w łatwy sposób dopasować do indywidualnych potrzeb każdego inwestora, a także do jego możliwości finansowych. Podstawowe magazyny energii można nabyć już za ok. 10.000,00 zł. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to najniższa cena, to należy zwrócić uwagę, że zakup domowego magazynu to długoterminowa inwestycja, bowiem żywotność tego typu urządzeń wynosi nawet 20 lat.

Jeżeli powyższe informacje przekonały Cię do montażu domowego magazynu, zapoznaj się z ofertą Solar Energy Development, gdzie z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie urządzenie. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, zwróć uwagę, że dzięki inwestycji nie tylko zmaksymalizujesz wykorzystanie produkowanej przez Ciebie energii i nie będziesz oddawał części prądu sieci elektroenergetycznej, ale także zyskasz niezależność energetyczną. W związku z powyższym nigdy więcej nie będziesz musiał się martwić o przerwy w dostawie prądu lub awarie sieci elektroenergetycznej. Co więcej, zatroszczysz się o środowisko i będziesz miał pewność, że wykorzystywana przez Ciebie energia jest w pełni ekologiczna.
Więcej informacji znajdziesz na stronie - https://magazynyenergii.pl/domowy-magazyn-energii/.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
magazynyenergii.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także