
Podczas konferencji dotyczącej technologii oczyszczania spalin w energetyce i ciepłownictwie, zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ciepłownictwa w Lubinie, spółka przedstawiła zamierzenia związane z ochroną środowiska.
Reprezentujący firmę Tomisław Kozubik, roztoczył zamierzenia firmy związane z ochroną środowiska. Zapowiedział, że w bieżącym roku prace obejmą Wydział EC – 1 Lubin, w następnej kolejności Wydział EC – 3 Głogów oraz Wydział EC – 2 Polkowice, a w 2019 Wydział EC-4 Legnica. Plan obejmuje działania zmierzające do poprawy jakości środowiska w zakresie odpylania spalin oraz redukcji dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Spółka stawia sobie za cel między innymi: optymalizację procesów utleniania poprzez poprawę rozkładu temperatur w komorach spalania, modernizację lub wymianę instalacji odpylania, budowę instalacji odsiarczania spalin oraz budowę instalacji redukującej emisję dwutlenku azotu - poinformował Tomisław Kozubik Kierownik Działu Ochrony Środowiska – W toku postępowania przetargowego wybrana zostanie najefektywniejsza ekonomicznie instalacja, zapewniające jednocześnie standardy emisyjne określone Dyrektywą IED (2010/75/UE) – dodał.
Wychodząc naprzeciw restrykcyjnym wymaganiom unijnym, które przewidują w 2016 roku zaostrzenie standardów emisji dwutlenku siarki, w grudniu 2013 roku spółka „Energetyka" przeprowadziła badania nowej technologii oczyszczania spalin, opartej na rozwiązaniach amerykańskiej firmy UCC. Testy odbyły się na Wydziale Elektrociepłowni (EC-1) w Lubinie i dotyczyły instalacji oczyszczania gazów spalinowych z dwutlenku i trójtlenku siarki oraz związków kwasu solnego i rtęci.
Obok kotła parowego usytuowano silos z kwaśnym węglanem sody oraz tak zwany trailer, czyli ogromny tir z umieszczonym wewnątrz kontenerem, zawierającym niezbędne oprzyrządowanie dla badań. Znalazły się wśród nich specjalistyczne urządzenia do przygotowania dawki preparatu wstrzykiwanego w przestrzeń komory spalania, mającego za zadanie oczyszczać przechodzące spaliny oraz komputery sterujące procesem i monitorujące jego przebieg.
Podczas konferencji podsumowano pilotażowy program, potwierdzając sukces eksperymentu przy wykorzystaniu technologii odsiarczania spalin oferowanej przez firmę UCC wynikami testów, które wskazały, że przy odpowiedniej iniekcji reagentu emisja związków siarki została zredukowana niemal do zera.
Pozytywne doświadczenia zdobyte podczas przeprowadzania testów przez pracowników Spółki „ Energetyka" wykorzystane zostaną przy planowanej zabudowie kompleksowej instalacji oczyszczania spalin dla czterech elektrociepłowni, które pozwolą na spełnienie rygorystycznych wymagań Unii Europejskiej w zakresie emisji spalin.
Zadania dotyczące ochrony środowiska należą do najważniejszych w codziennej działalności Energetyka Sp. z o.o. Firma od wielu lat kładzie nacisk nie tylko na usprawnienie procesów produkcyjnych, ale podejmuje również szereg działań inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- OPEN GROUP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
-