
W zakładowej Elektrociepłowni PKN ORLEN w Płocku powstanie nowoczesna instalacja odsiarczania spalin. Spółka podpisała właśnie umowę z wykonawcą inwestycji.
PKN Orlen modernizuje swoją płocką elektrociepłownię by spełniała ona wymogi ekologiczne Unii Europejskiej, które zaczną obowiązywać w 2016 r. Jedną z inwestycji jest budowa instalacji odsiarczania spalin (IOS). Ma ona być gotowa do końca 2015 r, a wykorzystywać będzie technologię mokro-wapienną. - Wybrany przez ORLEN system gwarantuje dotrzymanie wymaganej przez UE od 2016 r. emisji SO2 na poziomie poniżej 200mg/Nm3, obecnie wymagania te stanowią poziom 1700 mg SO2/Nm3. Wymagania emisyjne obowiązujące od 2016r. dla źródeł energetycznego spalania zostały zapisane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE oraz w dokumentach referencyjnych BREF dla dużych źródeł energetycznego spalania paliw – wyjaśnia koncern w swoim komunikacie. Przetarg na budowę IOS wygrało konsorcjum ORLEN Projekt oraz Fisia Babcock Environment GmbH (Niemcy). Prace mają zostać wykonane w formule „pod klucz". Koncern za wykonanie prac zapłaci ponad 410 mln zł. Według założeń instalacja ma pozwolić na zmniejszenie emisji SO2 do poziomu poniżej 50mg/m3 spalin.
Innymi ważnymi inwestycjami w Płocku są trwająca zabudowa elektrofiltrów na siedmiu starszych kotłach oraz zabudowa Instalacji Katalitycznego Odazotowania Spalin (IKOS). IKOS ma pozwolić na zmniejszenie emisji związków tlenków azotu i pyłu w spalinach o ok. 80 proc. Gdy te inwestycje zostaną zakończone, ruszy budowa siódmego turbozespołu w ZEC Płock. PKN Orlen chce do końca 2017 r. łącznie zainwestować w energetykę 4,2 mld zł.
Dzisiaj elektrociepłownia Orlenu jest jedynym producentem ciepła dla sieci ciepłowniczej Płocka. Jest to największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce, która zaspokaja duże potrzeby związane z przetwórstwem ropy naftowej w płockiej rafinerii. Elektrociepłownia dysponuje zainstalowaną mocą cieplną na poziomie 2024 MWt oraz elektryczną rzędu 345 MWe. Pracuje w niej osiem kotłów parowych spalających paliwa ciekłe i gazowe pochodzące z rafinerii oraz sześć turbozespołów.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- orlen.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl