Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-10
Usuwanie związków toksycznych dzięki pomiarowi pH

Płuczki gazowe służą do usuwania szkodliwych substancji gazów odlotowych. Bardzo trudne warunki prowadzenia pomiaru stawiają duże wyzwania instrumentom pomiarowym. Czy system pomiarowy pH METTLER TOLEDO sprawdzi się w zakładzie produkcji dodatków do paliw?

Usuwanie substancji niebezpiecznych
Firma chemiczna specjalizująca się w produkcji dodatków do paliw korzystała już instrumentów METTLER TOLEDO przeznaczonych do pomiaru mętności i potencjału redoks. Inżynierowie pracujący w jednej z fabryk firmy zwrócili się do METTLER TOLEDO i dwóch innych firm konkurencyjnych o przedstawienie oferty na system pomiarowy pozwalający mierzyć pH w płuczce.

Płuczki gazowe służą do usuwania szkodliwych substancji z gazów odpadowych. Działanie to polega na rozpylaniu roztworu zobojętniającego w przestrzeni gazowej. W procesie tym dochodzi do prawie całkowitego pozbycia się nieprzyjemnych zapachów oraz gazów szkodliwych dla środowiska naturalnego. Pomiar pH jest pomiarem kluczowym umożliwiającym utrzymanie prawidłowych parametrów roboczych płuczki oraz określenie poziomu jej sprawności. Produkt klienta ma właściwości powodujące oblepianie się elektrod, zawiera duże ilości siarki i posiada niskie pH.

Zaawansowana elektroda pH

Klient korzystał z dwóch elektrod: jednej elektrody pomiarowej pH i jednej elektrody referencyjnej zainstalowanej przez mostek elektrolityczny. Celem klienta było pozbycie się mostka elektrolitycznego, aby ułatwić sobie instalację.

Firma METTLER TOLEDO zaleciła użycie systemu pomiarowego składającego się z przetwornika M400 2-wire oraz elektrody pH 4800i. Kombinowana elektroda InPro 4800i eliminuje potrzebę stosowania mostka elektrolitycznego i oddzielnej elektrody referencyjnej.

Jest to bardzo nowoczesna elektroda przeznaczona do stosowania w bardzo trudnych warunkach operacyjnych występujących w przemyśle chemicznym. Elektroda pozwala dokładnie badać media o właściwościach utleniających, mocne kwasy lub mocne zasady, a przy tym jest odporna na wysokie ciśnienia i temperatury.

Zwycięskie rozwiązanie

Nasz klient zauważył, że w porównaniu z czujnikami firm konkurencyjnych czujnik InPro 4800i jest łatwiejszy w instalacji, pomiar jest bardziej niezawodny i mniejszy jest zakres wymaganej konserwacji. Właśnie z tych względów klient wybrał naszą elektrodę.

Od czasu instalacji próbnej w zakładzie klienta zainstalowane zostały trzy dodatkowe systemy pomiarowe METTLER TOLEDO.

Aby znaleźć właściwy system pomiarowy pH, odwiedź stronę internetową:

Sonda pH / sonda redoks

Czytaj także