
W należącej do Spółki Energetycznej „Jastrzębie" Elektrociepłowni Zofiówka zakończono próby spalania biomasy komorach paleniskowych kotłów OP-140.
Próby w ze współspalaniem biomasy w EC Zofiówka zakończyły się pod koniec lipca. Badano w ich trakcie spalanie tego paliwa z węglem oraz metanem. „Podczas prób testowaliśmy pięć rodzajów biomasy. Spalaliśmy pellet z łuski słonecznika, wierzby energetycznej, słomy, pellet drzewny oraz z otrębów pszennych. Ze względu na jednorodność i brak zanieczyszczeń najlepiej spalał się pellet z łuski słonecznika" wyjaśniał Zbigniew Sienkiewicz, dyrektor Elektrociepłowni Zofiówka. W czasie prób szczególną uwagę skupiono na poprawności przebiegu współpspalania notując wszystkie wyniki. Będzie to potrzebne przy staraniu się przez SEJ o zielone certyfikaty do Zofiówki.
Do tej pory SEJ zaopatrywał się w paliwa tylko w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. „Szacunkowo Spółka będzie spalać do 60 tys. ton biomasy rocznie, co oznacza, że spali prawie 45 tys. ton węgla mniej, ale dzięki temu ograniczy emisję CO2 o 90 tys. ton rocznie. Zmniejszy się także emisja dwutlenku siarki i dwutlenku azotu" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez SEJ. W EC Zofiówka planowana jest również budowa nowego bloku kogeneracyjnego o mocy elektrycznej brutto rzędu 75 MWe i mocy cieplnej brutto na poziomie 110 Mwt. Nowa jednostka my być wyposażona w turbinę upustowo - kondensacyjną, kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, przystosowanym do współspalania z węglem biomasy oraz miałów węglowych. Inwestycja ma być gotowa do końca 2015 r.
Spółka Energetyczna „Jastrzębie" jest podmiotem zależnym Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Do SEJ należą między innymi PEC Jastrzębie Zdrój oraz elektrociepłownie Moszczenica (zainstalowana moc elektryczna 40,6 MWe i cieplna 143,5 MWt), Zofiówka (64 MWe i 280,9 MWt), Pniówek (14,3 MWe i 107,2 MWt) i Suszec (6,6 MWe i 66,7 MWt). Oprócz produkcji prądu i ciepła, SEJ zaopatruje w sprężone powietrze i chłód kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sejsa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-