
PGE potwierdziło 24 stycznia, że budowa projektu Opole II ruszy 1 lutego. Nowy zarząd ocenił, że, jeżeli sprawdzą się przewidywania analityków rynku co do zużycia energii, cen węgla i polityki klimatycznej, stopa zwrotu z inwestycji w dwa nowe bloki na węgiel kamienny w Opolu będzie wyższa niż średni koszt kapitału dla całej grupy.
Jak na konferencji prasowej podkreślił prezes PGE Marek Woszczyk, Unia Europejska zdaje sobie sprawę, że obecny model rynku energii wymaga przebudowy. Przede wszystkim dyskutuje się kwestię tzw. rynku mocy, czyli wynagradzania za posiadanie zdolności wytwórczych energii, a nie jedynie za jej sprzedaż. Są to okoliczności sprzyjające inwestycji w Opolu.
Ponadto rząd projektuje system wsparcia źródeł odnawialnych energii (OZE), którego celem jest wypełnienie unijnych przepisów przy jak najmniejszym udziale OZE i jak największym energetyki konwencjonalnej.
Elektrownia Opole II będzie emitować o 25% mniej CO2 na jednostkę energii niż stare bloki. Ma to duże znaczenie w obliczu rosnących cen emisji CO2. Zarząd założył także, że ceny węgla kamiennego w Polsce będą utrzymywały się na podobnym poziomie do 2016 roku, a później będą rosły - zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii.
Nowe bloki mają mieć łączną moc 1800 MW, a kosztować będą 11,5 mld zł brutto.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polska przed wielką szansą na technologiczny skok w przyszłość
Unia Europejska ma ambitny plan, by do roku 2050 cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Choć eksperci szacują, że transformacja...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-