Budynki odpowiadają za niemal 1/3 całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Jak podkreślają eksperci Schneider Electric na łamach raportu Ku budynkom zeroenergetycznym, aby ograniczać ich wpływ na zmiany klimatyczne, istnieje potrzeba przyspieszenia zielonej transformacji także w tym obszarze. Wszystko poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie budynków, które nie tylko przyczynią się do ograniczenia globalnych emisji, ale także pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii.
– Obecnie postępy w ekomodernizacji budynków są zbyt powolne, co wiąże się z ryzykiem niewywiązania się ze zobowiązań przyjętych w ramach Porozumienia klimatycznego ONZ. Przewidziany budżet uwzględniający limit wzrostu temperatury na poziomie 1,5 °C do 2050 roku jest zagrożony. Niezbędne jest więc przyspieszenie działań i podjęcie środków zaradczych, aby osiągnąć cele związane z redukcją emisji CO2 – mówi Marek Olszewski, Menadżer Kanału Integratorów systemów automatyki budynkowej w Schneider Electric.
Schneider Electric, jako lider w dziedzinie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju wpiera transformację w obszarze budynków, oferując innowacyjne rozwiązania technologiczne. Firma sama dąży też do osiągnięcia neutralności węglowej, budując przyszłość opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju.
Aż za 60 proc. całkowitej emisji CO2 generowanej przez budynki odpowiadają obiekty mieszkalne. Jak wyliczają eksperci, modernizacja istniejących budynków w oparciu o już dostępne technologie może pomóc zmniejszyć emisje o 60-90 proc., przyczyniając się przy tym do zmniejszenia wydatków na energię nawet o połowę. Wiąże się to jednak z koniecznością podjęcia kosztownych inwestycji. W rezultacie zwrot z takiego przedsięwzięcia może nastąpić dopiero po wielu latach. Działania te stanowią jednak niezbędny element polityki zrównoważonego rozwoju prowadzącej do ograniczenia zmian klimatycznych.
Według tych samych wyliczeń, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w branży usługowej może przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 60 proc. Ta pozytywna tendencja przekłada się również na znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, które mogą sięgać od 50 do 60 proc. pierwotnych wydatków. Dzięki modernizacji obiektów oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak inteligentne oświetlenie LED czy systemy zarządzania energią, przedsiębiorcy mogą aktywnie realizować politykę dekarbonizacji, generując przy tym oszczędności finansowe.
– Warto zwrócić uwagę na to, że ekomodernizacja już istniejących budynków może przebiegać stopniowo, dzięki czemu możliwe jest rozłożenie wydatków inwestycyjnych w czasie. Realizacja takiego planu wymaga jednak uprzedniego przygotowania strategii, obejmującej m.in. audyt energetyczny, co pozwoli uniknąć marnotrawstwa zasobów i zapewni najszybszy zwrot z inwestycji – wyjaśnia Marek Olszewski.
Wydajność na miarę sukcesu
Inwestycja w wydajne i energooszczędne rozwiązania stanowi kluczowy czynnik w kontekście oszczędności zasobów dla właścicieli domów oraz małych i średnich lokali usługowych. Decyzje dotyczące zakupu odpowiedniego wyposażenia mają istotne znaczenie przy optymalizacji kosztów eksploatacji i ograniczaniu emisji.
W stworzeniu wydajnej infrastruktury może pomóc m.in. nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Doskonały przykład stanowią serie Sedna Design & Elements i Mureva Styl od Schneider Electric, które zapewniają ergonomię i całodobowe bezpieczeństwo. Wsparciem w zaawansowanej ochronie jest także aparatura modułowa Acti9 Active. To kompleksowe detektory, które zapewniają ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, takimi jak porażenie prądem, zwarcia czy przeciążenia. Bezprzewodowe przekładniki pomiarowe PowerTag umożliwiają z kolei całodobowy monitoring obwodów krytycznych oraz analizę zużycia energii elektrycznej.
Elektryfikacja różnych obszarów życia sprawia, że coraz częściej zwracamy się w kierunku bezemisyjnych aut elektrycznych. Aby zapewnić im bezpieczne, proste i szybkie ładowanie, Schneider Electric stworzył prostą w obsłudze i łatwą w instalacji ładowarkę Evlink Home, która idealnie nadaje się do zastosowania w domach jednorodzinnych czy niewielkich biznesach. W osiedlach mieszkalnych czy większych obiektach usługowych sprawdzą się z kolei stacje ładowania z serii Evlink Pro AC / Pro AC Metal. To modułowe, skalowalne stacje do zastosowań komercyjnych, które można dopasować do własnych potrzeb.
Najbardziej efektywne, oparte m.in. o analitykę predykcyjną zarządzanie energią w obiekcie zapewni pełna architektura EcoStruxure. To szereg rozwiązań technologicznych, obejmujących z jednej strony urządzenia (np. sensory czy falowniki), a z drugiej oprogramowanie do zarządzania obiektem i monitorowania zużycia energii, takie jak EcoStruxure Building Operation lub EcoStruxure Building Advisor. Dzięki EcoStruxure zarządca budynku może odzyskać pełną kontrolę nad wszystkimi procesami, które w nim zachodzą i zmaksymalizować oszczędności związane z ograniczeniem do minimum strat energii.
Inwestycje w dekarbonizację sektora mieszkaniowego i usługowego są nie tylko konieczne, biorąc pod uwagę wyzwania klimatyczne, ale też długofalowo opłacalne. Dzieje się tak m.in. ze względu na coraz szerszą dostępność kosztową technologii, które wykorzystywane są przy tego typu wdrożeniach. Warto przy tym pamiętać, że jedyna właściwa droga do dekarbonizacji nie istnieje. Jest to bowiem proces, którego przebieg każdorazowo powinien być dostosowany do specyficznych wyzwań i zakładać realizację założonych wcześniej konkretnych celów.
- Dodał:
- Schneider Electric Polska
Czytaj także
-
Nowoczesne rozwiązania elektroinstalacyjne dla małych lokali usługowych
Jak wynika z raportu „Elektryczność 4.0" opracowanego na zlecenie Schneider Electric i Fundacji Digital Poland, aż 93 proc. małych i średnich...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi