W czerwcu ma ruszyć nowy blok w Elektrociepłowni Bielsko-Biała

Na czerwiec 2013 planowane jest zakończenie prac przy nowym bloku ciepłowniczym w Elektrociepłowni Bielsko-Biała (grupa Tauron). Instalacja zapewni utrzymanie dostaw ciepła dla miasta i okolic.
Na terenie bielskiej elektrociepłowni trwa realizacja ko generacyjnej jednostki blok ciepłowniczej o mocy 50 megawatów elektrycznych z akumulatorem ciepła. Po zakończeniu prac budowlano-montażowe, rozpocznie się rozruch bloku. Już pod koniec lutego miała miejsce jego pierwsza synchronizacja z krajową siecią elektroenergetyczną.
Jak twierdzą przedstawiciele Taurona, bielska inwestycja jest niezwykle istotna dla systemu ciepłowniczego Bielska-Białej. Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała zaspokoja prawie 100 proc. zapotrzebowania mieszkańców miasta i okolic na prąd i ciepło. Moc powstającego bloku została przewidziana odpowiednio do lokalnych potrzeb, jest więc pewne, że ciepła nie zabraknie.Zaczął się już także częściowy rozruch instalacji, podczas którego skontrolowano m.in. układ wody sieciowej.
Nowy blok ciepłowniczy o wysokiej sprawności będzie także bezpieczny dla środowiska. Podstawą instalacji są parowy kocioł fluidalny oraz turbina przeciwprężna o mocy ciepłowniczej 106 megawatów i mocy elektrycznej 50 megawatów.
Z powodu dobowych wahań zapotrzebowania na ciepło, np. w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła - zbiornik na wodę o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m sześc. Jego zadaniem jest utrzymanie bloku ciepłowniczego w ruchu na paliwie podstawowym w okresach zmienności obciążenia na początku i na końcu sezonu grzewczego. Dodatkowo dla zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych w szczycie zapotrzebowania zamontowano dwa kotły szczytowe opalane olejem, o łącznej mocy ok. 80 megawatów termicznych – tłumaczą przedstawicie Taurona.
W grudniu 2008 r. podpisana została trójstronna umowa pomiędzy gminą Bielsko-Biała, PKE i Przedsiębiorstwem Komunalnym Therma o dostawach długoterminowych (do 2027 r.) ciepła dla systemu ciepłowniczego Bielska-Białej. W 2009r. rozpoczęły się prace. W ramach realizacji umowy w czerwcu 2010 r. wykonawca podpisał umowę z firmą Foster Wheeler na zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przejęcie kotła fluidalnego. W sierpniu 2010 r. wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku
Szacowany koszt inwestycji to blisko 600 mln zł.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- energetyka.pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-