
Prace na budowie nowego zakładu Fortum w Zabrzu zmierzają ku końcowi. Wczoraj odbył się tradycyjny chrzest turbiny, która będzie odpowiadać za produkcję energii elektrycznej. Zgodnie z planem nowa elektrociepłownia o wartości 870 milionów złotych zostanie oddana do eksploatacji do końca 2018 roku.
Nowoczesna turbina wraz generatorem o mocy 90 megawoltoamperów pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w ramach jednego procesu technologicznego, czyli kogeneracji. Zapewni to efektywne wykorzystanie paliwa pierwotnego, a także zwiększy sprawność zakładu.
"Osiągnęliśmy najważniejsze kamienie milowe inwestycji w Zabrzu - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum – w zakładzie zainstalowane są już urządzenia odpowiedzialne za wytwarzanie energii. Obecnie trwają prace nad ich uruchomieniem, realizowane przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. To największa dotychczasowa inwestycja Fortum w Polsce, cieszymy się na jej wielki finał, który planowany jest jeszcze w tym roku."
Obecnie trwają prace rozruchowe turbozespołu – wprowadzono w ruch wał turbiny i uruchomiono układ olejowy. Turbina zasilana będzie parą wytwarzaną w nowym kotle fluidalnym. W jednej sekundzie zasili ją 75-kilogramowy strumień o ciśnieniu 9,2 megapaskali i temperaturze 536°C.
Równolegle finalizowane są prace przy budowie 10-kilometrowego rurociągu łączącego Zabrze i Bytom. Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe także do mieszkańców Bytomia. Ku końcowi zmierza także budowa pompowni w Miechowicach, która będzie stanowiła ważny element systemu grzewczego obu miast. Zakończono również dmuchanie parą instalacji kotłowej i rurociągów nowej elektrociepłowni, czyli standardowy proces poprzedzający rozpoczęcie produkcji ciepła.
Możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu Fortum wyniosą 225 megawatów mocy zainstalowanej w paliwie. Ważnym jego elementem będzie kocioł wielopaliwowy, zasilany węglem i paliwem alternatywnym z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Nowa elektrociepłownia zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w Zabrzu oraz Bytomiu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- silesion.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-