Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-13
Rafako: transfer osiągnięć nauki do gospodarki
Politechnika Wrocławska to pierwszy ośrodek naukowo-badawczy w Polsce, z którym Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. podpisała umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. Uroczyście podpisy pod dokumentem złożyli 4 listopada 2009 r. we Wrocławiu władze uczelni i przedstawiciele zarządu RAFAKO.

Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. z Raciborza to największy krajowy producent kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej oraz urządzeń ochrony środowiska. Jak przyznaje Wiesław Różacki, prezes RAFAKO, dziś trudno mówić o konkurencyjności firmy bez współpracy ze środowiskami naukowymi.

- W naszej firmie stosujemy wiele bardzo nowoczesnych technologii, które musimy nieustannie rozwijać, by konkurować na światowym rynku energetycznym. Taka współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi pozwala nam doskonalić te technologie. RAFAKO jest więc takim pomostem pomiędzy przemysłem a osiągnięciami i pracami naukowymi realizowanymi na polskich uczelniach – wyjaśnia prezes Różacki.

RAFAKO od wielu lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi, w tym także z Politechniką Wrocławską. Ale to ta uczelnia jako pierwsza podpisała oficjalną umowę o współpracy badawczo-rozwojowej z raciborską fabryką kotłów. - Do tej pory wszystkie inicjatywy były oddolne i toczyły się samoistnie. Od 10 lat nasza współpraca z Politechniką Wrocławską nabrała jednak tempa, prowadzimy coraz więcej wspólnych projektów. Stąd zdecydowaliśmy się ująć te działania w ramy umowy – tłumaczy Wiesław Różacki.

Porozumienie dotyczy połączenia działań Politechniki Wrocławskiej oraz firmy RAFAKO w celu rozwoju dotychczasowych i wypromowania nowych technologii związanych z energetyką, ale i doskonalenia kadr. - Z jednej strony chcemy wspólnie pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami w energetyce, a z drugiej chcemy mieć też swój udział w procesie edukacji przyszłych kadr inżynierskich – stwierdza prezes RAFAKO i wyjaśnia, że chodzi o umożliwienie studentom Politechniki Wrocławskiej odbywanie praktyk i staży w RAFAKO. - Najlepsi z nich będą mogli liczyć na zatrudnienie w naszej firmie – deklaruje Wiesław Rózacki.

Jak podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, współpraca z RAFAKO oznacza dla uczelni przede wszystkim jej rozwój. - To połączenie teorii z praktyką. Prowadzimy badania, które powinny być wykorzystywane w przemyśle. Bez transferu naszych osiągnięć do gospodarki, nie ma mowy o rozwoju uczelni – twierdzi prof. Więckowski.

Dotychczas z RAFAKO współpracowały głównie wydziały mechaniczny i mechaniczno-energetyczny. - Podpisane teraz porozumienie obejmuje większość wydziałów naszej uczelni. To przyniesie obu stronom wymierne efekty i ułatwi rozwiązywanie nowych wyzwań stawianych przez energetykę – uważa prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej,

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rafako
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także