Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-17
Rafako, Polimex i Mostostal Warszawa wykonawcami bloków w Opolu
Rafako, Polimex i Mostostal Warszawa wykonawcami bloków w Opolu
Rafako, Polimex i Mostostal Warszawa wykonawcami bloków w Opolu
Zarząd PGE Elektrowni Opole S.A. w dniu 17 listopada 2011 roku rozstrzygnął postępowanie przetargowe na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym.

Po analizie i ocenie ofert ostatecznych, złożonych w dniu 1 sierpnia 2011 roku za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA. Z przyczyn formalnych postanowiono odrzucić ofertę konsorcjum Alstom Power sp. z o.o. Polska i Alstom Power Systems GmbH.

Po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego, przedmiot umowy realizowany będzie w formule EPC (engineering, procurement, construction – projektowanie, dostawa, budowa, rozruch, przekazanie do eksploatacji, serwis w okresie gwarancyjnym).

PGE Elektrownia Opole SA wymaga, aby zamówienie zostało wykonane w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac w odniesieniu do Bloku 5 oraz w terminie 62 miesięcy od dnia wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac w odniesieniu do Bloku 6.

Nowe bloki spełniać będą wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska i umożliwią eksploatację optymalizującą zalety ekologiczne i ekonomiczne.

Podstawowe założenia techniczne bloków 5 i 6:

- Paliwo: węgiel kamienny
- Moc elektryczna: 2x900 MW
- Sprawność netto bloku: min. 45,5 proc.
- Emisja CO2: ok. 745 kg/MWh
- Zakładany stopień wykorzystania mocy: ok. 80 proc. (średnio przez pierwsze 10 lat)
- Zakładana produkcja energii elektrycznej netto: ok. 11,1 TWh rocznie (średnio przez pierwsze 10 lat)
- Planowany termin oddania do eksploatacji (przy założeniu zawarcia umowy z Generalnym Realizatorem Inwestycji w 2011 r.) – IV kwartał 2016 r. (blok 5) i 2017 r. (blok 6).


Informacje o GK PGE:
Grupa Kapitałowa PGE jest największą Grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na swoje znaczenie jest ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
GK PGE jest niekwestionowanym liderem pod względem zainstalowanych mocy, wielkości produkcji oraz liczby klientów końcowych. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%.
Działalność PGE Polska Grupa Energetyczna koncentruje się na następujących obszarach: Energetyce Konwencjonalnej, Energetyce Odnawialnej, Energetyce Jądrowej, Dystrybucji, Sprzedaży Detalicznej i Obrocie Hurtowym.
Grupa zatrudnia ponad 46 tys. pracowników i posiada ok. 13,1 GW zainstalowanych mocy wytwórczych. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 roku wyniosła ok. 53 TWh netto.
Największą przewagą konkurencyjną Grupy jest jej obecność w niemal całym łańcuchu wartości w energetyce (z wyjątkiem przesyłu energii, którym zajmuje się spółka PSE Operator S.A.).
Jedną z najważniejszych zasad przyświecających Grupie Kapitałowej PGE jest zrównoważony rozwój.

Informacje o PGE Elektrowni Opole:
Wyposażona w cztery bloki energetyczne PGE Elektrownia Opole SA jest najnowocześniejszą w kraju elektrownią opalaną węglem kamiennym. Produkcja energii elektrycznej w 2010 roku osiągnęła wielkość 7,6 TWh, co stanowiło ponad 5% energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Część możliwości produkcyjnych Elektrowni Opole jest wykorzystywana jako źródło ważnych dla bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego rezerw mocy i sprzedawana jest w ramach świadczenia regulacyjnych usług systemowych. Moc zainstalowana PGE Elektrowni Opole SA na koniec 2010 roku wynosiła 1.492 MW.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PGE
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także