
Lato wciąż trwa, ale początek września przyniósł pierwsze jesienne chłody. W takiej sytuacji ciepłownicy zachęcają by nie zwlekać z włączeniem ogrzewania.
Przedsiębiorstwa ciepłownicze w całym kraju zachęcają swoich klientów do korzystania z automatyki pogodowej. Jest to zespół urządzeń instalowanych w węźle cieplnym i na budynku. Monitorują one pogodę i w razie potrzeby uruchamiają dostawy ciepła. - Automatykę pogodową mają niemal wszystkie budynki ogrzewane przez MPEC w Białymstoku. Urządzenia po ustawieniu odpowiednich parametrów uzgodnionych z mieszkańcami i administratorem, sterują dopływem ogrzewania do mieszkań w zależności od temperatury zewnętrznej. Aby uniknąć takich sytuacji, mieszkańcy powinni zgłaszać wnioski do swoich administratorów o wcześniejsze włączanie ogrzewania i korzystanie z automatyki pogodowej – czytamy przykładowo na stronach białostockiego MPEC-u. Również gdański GPEC zachęca do korzystania z automatyki pogodowej. W Gdańsku uruchomiono system „Temperatura+". - Serce Standardu Temperatura+ stanowi nowoczesna automatyka pogodowa, która dzięki czujnikowi umieszczonemu na zewnątrz budynku monitoruje warunki atmosferyczne i umożliwia błyskawiczne reagowanie na zmiany pogody. Samoczynne uruchamia dostawy ciepła, zawsze gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonego progu, a gdy wzrośnie - dostawa ciepła zostanie zatrzymana – wyjaśnia GPEC. Jednocześnie spółka przypomina, że nawet w środku lata zdarzają się dni z temperaturą poniże 15 st. C.
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie od dawna promuje korzystanie z ogrzewania systemowego przez cały rok. Klienci PEC-ów często starają się skrócić okres ogrzewania budynku czy mieszkania ze względu na koszta. Według IGCP uzyskiwane w ten sposób oszczędności są jednak iluzoryczne. Zapewnienie budynkowi optymalnego ciepła przez cały rok pomaga w zachowaniu jego lepszego stanu technicznego. Dodatkowo, potem nie trzeba ponosić kosztów „rozgrzania" instalacji cieplnej i budynku. Niska temperatura doprowadza do zawilgocenia ścian co z kolei niekorzystnie odbija się na zdrowiu mieszkańców. - Z badań przeprowadzonych przez dostawców Ciepła Systemowego w różnych miastach wynika, że koszt całorocznej dostawy Ciepła Systemowego waha się w granicach 0,3-4,4% opłat za ogrzewanie w skali roku. Według szacunków dla mieszkania o powierzchni 50 m2, opłata ta w okresie letnim wynosić może od 2 do 23 gr za m2, czyli od 1 do 11,5 zł miesięcznie - wyjaśniają z kolei inicjatorzy kampanii „Sezon grzewczy nie istnieje".
(Bar)Czy
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpec.bialystok.pl/ cieplosystemowe.pl/ temperaturaplus.pl/ sezongrzewczynieistnieje.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Sterowanie Węzłem Cieplnym w Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Rabce-Zdroju rozpoczęła swoją działalność w marcu 1954 r. Pierwsze...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-
-
Małgośka
Bardzo dobra wiadomość!! Szkoda że mój zarządca Szczeciński "MAGNUS" i wspólnota mieszkaniowa nie zdają sobie sprawy z efektów jakie niesie za sobą brak ogrzewania. Mam małe dziecko mieszkam w kamienicy i od 3 dni ogrzewam mieszkanie a dokładnie pokój farelką ponieważ jak się dowiedziałem administracja zamierza włączyć ogrzewanie od 1 października. Jak ich przekonać że temperatura 17 stopni w mieszkaniu to za mało???