Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-10-14
Sterowniki funkcyjne i praktyczne zastosowanie koncepcji lean w automatyce

Coraz popularniejsza koncepcja lean w automatyce (ang. lean automation, zwana także szczupłą automatyką) zakłada zwiększenie zautomatyzowania zakładów produkcyjnych i obiektów infrastrukturalnych przy równoczesnym zmniejszeniu zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Aby możliwe było spełnienie takich ambitnych założeń, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu m.in. sterującego. Ponieważ klasyczne sterowniki PLC nie do końca potrafią realizować tę koncepcję, wielu producentów automatyki tworzy nowe grupy urządzeń, które określa miano sterowników funkcyjnych.

Energetyka_cieplna_sterownik_PLC_SABUR.jpg

Sterowniki funkcyjne Saia PCD


Ideę szczupłej automatyki najłatwiej jest urzeczywistnić z użyciem sterowników funkcyjnych. Od strony sprzętowej przypominają one klasyczne tradycyjne sterowniki swobodnie programowalne: charakteryzuje je przemysłowa trwałość i jakość wykonania oraz długi cykl życia, umożliwiają efektywne sterowanie rozbudowanymi czy rozproszonymi układami, są przystosowane do łatwej rozbudowy z użyciem np. modułów pamięci, wejść/wyjść czy komunikacyjnych. Od strony programowej sterowniki te bazują na standardowych aplikacjach, dzięki czemu ich instalacja i obsługa nie sprawia trudności ‒ pracuje się z nimi podobnie jak z prostymi, dedykowanymi sterownikami. Jednak w przeciwieństwie do tych prostych sterowników każdy funkcyjny sterownik PLC może być swobodnie programowany. Dzięki temu rozbudowa aplikacji sterującej może być zrealizowana także po jakimś czasie, gdy zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego w sterownikach funkcyjnych można rozwijać gotowe, preinstalowane aplikacje, które wbudowane są w sterownik funkcyjny. W przypadku urządzeń firmy Saia Burgess Controls i rodziny Saia PCD służy do tego środowisko PG5 Controls Suite, oprogramowanie narzędziowe wszystkich sterowników i paneli producenta.
Sumując, funkcyjne sterowniki pozwalają na szybkie (bo instalacja jest prosta) i bezpieczne wdrożenie, a rozszerzenia i rozbudowy aplikacji można dokonać w dowolnym momencie z użyciem pakietu narzędziowego. W związku z tym, że w razie potrzeby możliwe jest elastyczne dokonywanie zmian, warto projektować proste i łatwe w obsłudze aplikacje.


E-Controller z aplikacją do monitoringu zużycia mediów

Pierwszy funkcyjny sterownik PLC w ofercie firmy Saia Burgess Controls to E-Controller z preinstalowaną, gotową do użytku aplikacją S-Monitoring, przeznaczoną do zarządzania zużyciem energii elektrycznej i innych mediów. E-Controller jest gotowy do użycia bez konieczności konfiguracji i programowania, a wbudowana aplikacja do rejestracji pomiarów, monitorowania i zarządzania zużyciem mediów jest całkowicie konfigurowalna i można ją dostosowywać do potrzeb użytkownika. Funkcje S-Monitoringu realizują także inne sterowniki rodziny PCD3.Power i PCD1.M2160, na których można uruchomić aplikację S-Monitoring. Innym przykładem sterownika funkcyjnego jest SWC – Sterownik Węzła Cieplnego, z wbudowaną, gotową aplikacją do obsługi węzłów cieplnych.

Sterownik_wezla_cieplnego_SAIA_PCD1.M2110R1_SWC.png
Sterownik_wezla_cieplnego_PCD1.M2110R1

Funkcyjne sterowniki serii Saia PCD doskonale realizują założenia koncepcji lean automation, ponieważ pozwalają elastycznie dopasować tworzone rozwiązania i systemy automatyki do potrzeb obiektu. Dodatkowo instalacje oparte na funkcyjnych PLC wymagają znacznie mniej czasu na uruchomienie niż w przypadku tradycyjnych sterowników PLC, są efektywne i łatwe w obsłudze. Natomiast możliwość ich optymalizacji i modernizacji wraz ze zmieniającymi się potrzebami instalacji pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze użytkowników. Oprócz tego długi cykl życia zapewnia bezpieczeństwo finansowe inwestycji w instalację automatyki w wieloletniej perspektywie.

 

Autor:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.