Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-07-08
Sterownik PLC dla węzłów cieplnych

Sterownik Węzła Cieplnego (w skrócie SWC) to przykład sterownika funkcyjnego stworzonego na bazie sterownika PLC z zaimplementowanym Automation Serverem i gotową do użytku aplikacją.
Od strony sprzętowej jest to klasyczny sterownik PLC, który charakteryzuje przemysłowa jakość, długi cykl życia i łatwość rozbudowy np. o moduły pamięci, I/O i komunikacyjne, a wszystkie te cechy pozwalają wydajnie sterować rozbudowanymi instalacjami. Od strony programowej sterownik SWC bazuje na standardowych aplikacjach, dzięki czemu jego instalacja i obsługa są podobne jak w przypadku dedykowanego, prostego regulatora. Jednak, w przeciwieństwie do regulatora, SWC może być też swobodnie programowany, co umożliwia rozbudowę programu po pewnym czasie, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez ograniczeń typowych dla dedykowanych regulatorów. Ponadto, w dowolnym momencie, za pomocą pakietu PG5 Controls Suite można rozwijać preinstalowaną, gotową aplikację.
Gotowa aplikacja zaimplementowana w SWC służy do obsługi dowolnych węzłów cieplnych i bazuje na swobodnie programowalnym sterowniku serii Saia PCD1 firmy Saia Burgess Controls. Aplikację można rozwijać, dopasowując ją do dowolnego typu węzła cieplnego i algorytmu sterowania, indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika, można także dodawać nowe funkcje, zmieniać konfigurację we/wy itp.

Obsługa dowolnego typu węzła cieplnego

SWC obsługuje dowolny, dwufunkcyjny węzeł cieplny w układzie równoległym, szeregowo-równoległym i in. Aplikację sterownika można elastycznie dopasować do dowolnego węzła cieplnego.

Rejestrator_pracy_Węzła_Cieplnego_SABUR.png

Zdalny dostęp, uruchomienie, konfiguracja, wizualizacja i serwis

Sterownik PLC SWC ma wbudowaną, gotową do użytku aplikację webową (opartą na stronach internetowych), która za pomocą dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego (smartfona z systemem Android lub iOS, tabletu z systemem Android, iOS lub Windows 8/10) umożliwia:

  • uruchomienie instalacji, konfigurację, wizualizację pracy, sterowanie, monitoring i serwis,
  • dostęp do aplikacji webowej w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca (po podłączeniu sterownika do Internetu; sterownik powinien mieć publiczny adres IP),
  • zdalną aktualizację oprogramowania sterownika za pośrednictwem pakietu Saia PG5 Controls Suite (wymiana, modyfikacja oprogramowania, firmware i serwis inżynierski).

Rejestracja pracy węzła cieplnego

Sterownik SWC ma wbudowaną pamięć flash i rejestruje w plikach historycznych:

  • zdarzenia alarmowe,
  • pomiary: temperatury i ciśnienia, dane pomiarowe z liczników ciepła,
  • stany pracy urządzeń: pomp, termostatów, presostatów, siłowników,
  • inne wybrane dane pomiarowe.

Dane są zapisywane do plików .csv i dostępne dla systemów nadrzędnych poprzez protokoły http i FTP. Istnieje możliwość wysyłania plików historycznych do serwerów danych historycznych, komputerów PC oraz do serwera baz danych MySQL.

Elastyczna komunikacja z systemami nadrzędnymi i urządzeniami obiektowymi: GSM/2G/3G/4G, Ethernet, interfejsy szeregowe

Sterownik_Węzła_Cieplnego_SBC_SABUR_schemat.png

Sterownik Węzła Cieplnego SWC ma wbudowane porty Ethernet, RS-232 i RS-485, które umożliwiają: zdalną komunikację, podłączanie zewnętrznych modemów GSM, routerów GSM (2G/3G/4G). Po podłączeniu do internetu lub sieci LAN zapewnia zdalny dostęp do aplikacji webowej, danych historycznych; pozwala na aktualizacje oprogramowania.
SWC może jednocześnie obsługiwać komunikację w sieciach Modbus TCP i RTU, Ether-S-Bus, M-Bus, HTTP, GSM oraz EnOcean (bezprzewodowa technologia komunikacji do monitoringu i sterowania dla automatyki budynkowej).
Dodatkowo sterownik obsługuje kilkanaście innych protokołów komunikacyjnych stosowanych w automatyce (m.in. BACnet, LonWorks, MP-Bus itp.).

Regulacja i kontrola pracy węzła cieplnego

  • bezobsługowa regulacja i kontrola temperatury CO, CWU, kontrola pracy urządzeń węzła,
  • alarmowanie w przypadku błędnego działania węzła cieplnego i urządzeń podłączonych do sterownika (alarmowanie w aplikacji webowej, przez e-mail lub sms).

Funkcje i programy czasowe

Poza regulacją pogodową temperatury CO i regulacją zadanej temperatury CWU sterownik ma zaimplementowanych kilkadziesiąt innych funkcji poprawiających obsługę i sterowanie węzłem cieplnym. Są to m.in.:

  • zmiana krzywej grzewczej CO, temperatury CWU,
  • programy czasowe obniżeń nocnych CO (weekendowe, świąteczne, tygodniowe, godzinowe, w wybranych interwałach czasowych),
  • programy czasowe działania obiegów grzewczych CO i CWU,
  • programy czasowe dla wartości zadanych temperatury CO, CWU: komfort, obniżenia (nocne, weekendowe itp.), dni świąteczne itp.,
  • funkcja ograniczenia temperatury powrotu CO,
  • funkcja dezynfekcji CWU,
  • funkcja automatycznego lub ręcznego uzupełniania zładu,
  • korekta wskazań czujników temperatury i ciśnienia,
  • funkcja ograniczenia mocy,
  • priorytet CWU.

Rozliczanie zużycia energii cieplnej

SWC umożliwia rozliczanie zużycia energii cieplnej:

  • odczyt danych z dowolnych liczników ciepła,
  • rejestracja co 24 h stanu liczników energii cieplnej i raporty miesięczne zużycia energii cieplnej.

Strażnik mocy, optymalizator zużycia energii cieplnej

W SWC przygotowano algorytm strażnika mocy i funkcji ograniczenia mocy ‒ kontrola zużycia mocy dobowej (na podstawie danych z liczników ciepła).

Analiza pracy węzła cieplnego

Po połączeniu z aplikacją webową użytkownik może analizować pracę węzła cieplnego na wykresach historycznych. Poza tym ma dostęp do danych z liczników ciepła oraz strony z alarmami historycznymi i bieżącymi.

Więcej informacji o SWC

Autor:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także