Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-18 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-18
PKE buduje

PKE buduje
Zgodnie z „Programem dla elektroenergetyki” – w kraju powstały cztery duże grupy energetyczne. Południowy Koncern Energetyczny w maju br. stał się częścią, założonego w grudniu 2006 roku, holdingu Energetyka Południe, który w październiku zmienił nazwę na Tauron Polska Energia. Tauron posiada 85 proc. akcji PKE. Do holdingu należą także: Enion, EnergiaPro i Elektrownia Stalowa Wola.
Spółka w 2005 roku opracowała strategię odbudowy mocy. Aby zachować 14 proc. udział w rynku energii, firma zakłada utrzymanie potencjału wytwórczego na dotychczasowym poziomie około 5000 MW, jednak wyeksploatowane jednostki będą zastępowane nowymi blokami energetycznymi na paliwo węglowe, spalane w kotłach fluidalnych. Do 2020 roku w PKE zostanie oddane do użytku kilka bloków o łącznej mocy 2260 MW. W efekcie co prawda koncern nie zwiększy potencjału produkcyjnego, jednak radykalnie poprawi się jego sprawność i efektywność. Plany inwestycyjne PKE powinny znaleźć potwierdzenie w tworzonej właśnie strategii holdingu Tauron Polska Energia.
Pierwszy prąd z nowego bloku w Elektrowni Łagisza popłynie w grudniu 2008 roku w ramach tzw. ruchu próbnego. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji z końcem marca 2009 roku. Prace trwają od stycznia 2006 roku. Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 500 mln euro. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla, a także muły i biomasę.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki - emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w najlepszych jednostkach wytwórczych w Polsce. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg na Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw Unii Europejskiej i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego.
PKE na początku października 2006 roku przygotował również dwa memoranda w sprawie odbudowy i rozwoju mocy elektrowni Halemba i Blachownia. Firma chce, aby za 5-6 lat w Rudzie Śląskiej i Kędzierzynie-Koźlu powstały nowe jednostki wytwórcze.W Elektrowni Halemba planowana jest budowa źródła wytwarzania energii elektrycznej pracującego w oparciu o węgiel kamienny jako paliwo podstawowe. Rozważa się też budowę spalarni odpadów komunalnych, która docelowo miałaby być podstawowym źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców tego produktu.
W przypadku Elektrowni Blachownia celem jest budowa źródła wytwarzania energii elektrycznej funkcjonującego w oparciu o węgiel kamienny, bądź wykorzystującego technologię współspalania węgla kamiennego z gazem koksowniczym, który może być dostarczany przez istniejące już gazociągi przesyłowe z Koksowni Zdzieszowice.
14 września br. PKE podpisał porozumienie z bielskim samorządem oraz Przedsiębiorstwem Komunalnym Therma. Celem jest zapewnienie wieloletniego bezpieczeństwa zaopatrzenia miasta w ciepło.
Na terenie Bielska-Białej znajduje się - należący do PKE - Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała. ZEC posiada dwa zakłady – EC1 w centrum miasta i EC2 w Czechowicach-Dziedzicach. Zainstalowana moc elektryczna ZEC wynosi 136,2 MWe, a zainstalowana moc cieplna – 447 MWt. Obecnie elektrociepłownie PKE są podstawowym źródłem ciepła dla stolicy Podbeskidzia. Urządzenia EC1, ze względu na zgłoszenie do „derogacji naturalnej” wszystkich zainstalowanych kotłów, zakończą pracę w 2011 roku.
Przy zachowaniu mocy cieplnej EC2 na obecnym poziomie - zmodernizowana zostanie EC1. PKE odtworzy jej moc wytwórczą do poziomu docelowego zapotrzebowania na ciepło Bielska-Białej. Szacuje się, że w 2011 roku będzie ono wynosić 328 MWt. Paliwem podstawowym zmodernizowanej elektrociepłowni pozostanie węgiel kamienny.
O PKE:
Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład Tauron Polska Energia SA, jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju (4952,7 MWe, 2399,7 MWt) – firma dysponuje 14-proc. udziałem w krajowej mocy zainstalowanej elektrycznej i 16-proc. rynkiem produkcji ciepła w województwie śląskim.
Tauron Polska Energia SA rozpoczął działalność 9 maja 2007 roku, kiedy – zgodnie z rządowym „Programem dla elektroenergetyki” - wniesiono do spółki akcje: EnergiiPro SA, Enionu SA, Południowego Koncernu Energetycznego SA i Elektrowni Stalowa Wola SA. Tauron jest podmiotem obejmującym swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Spółka jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PKE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-