
Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych na świecie. Ma on postać niewielkich granulek o średnicy 6-8 mm, które wytwarzane są z odpadów drzewnych (głównie trocin) bez jakichkolwiek sztucznych dodatków i pakowane w ułatwiające transport i składowanie 10 lub 20 kg worki. Ostatnio po pellet jako paliwo grzewcze coraz częściej sięgają Polacy.
Pellet sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie brakuje przyłącza do gazu ziemnego. Istotną rolę odgrywa również jego relatywnie niska cena i korzystny stosunek kosztów do efektywności ogrzewania. Przyjmuje się, że 2,2 kg pelletu odpowiada 1 l oleju opałowego. Do tego dochodzi też niewielka ilość popiołu powstającego w procesie spalania - średnio do 0,5% - który można użyć np. do użyźnienia gleby.
Atrakcyjna może być także wygoda w obsłudze pelletowego pieca. Kocioł na pellet może pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni, a w przypadku nowszych urządzeń, cały proces może być sterowany zdalnie, za pośrednictwem podłączonego do internetu komputera lub telefonu.
Minusem jest konieczność zainwestowania w specjalny piec, ponieważ pellet spala się wyłącznie w dedykowanych dla niego kotłach. "Warto jednak pamiętać - mówi Maciej Okuła z firmy TIS Group - że w większości wypadków to inwestycja, która szybko się zwraca. Statystycznie, oszczędności wynikające ze zmiany rodzaju stosowanego paliwa na to najbardziej ekologiczne, pojawiają się już po drugim sezonie grzewczym."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- bialystokonline.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ogrzewanie domu płynnym gazem - sprawdź zalety takiego rozwiązania
Jeśli jesteś na etapie budowania domu lub taka inwestycja jest w Twoich planach, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem systemu ogrzewania. Obok...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-