Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-26
Największy polski kocioł na biomasę

Największy polski kocioł na biomasę
Kocioł fluidalny, którym będzie się mógł pochwalić Szczecin miał być pierwotnie oddany do użytku już w październiku. Grupa PGE zapewnia, że przyczyny opóźnienia nie leżą po jej stronie. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum w skład, którego weszły Mostostal Zabrze, fińskie BMH Technology Oy oraz Gliwickie Przedsiębiorstwo Zabrze.
PGE planuje, że nowoczesny kocioł będzie produkował rocznie 440 tys. MWh energii elektrycznej rocznie oraz 1 900 tys. GJ ciepła. Szacunkowe zużycie biomasy określono na poziomie 550 tys ton rocznie. Pozwoli to zmniejszyć emisję CO2, ograniczona zostanie emisja SO2 o 69 proc.. Dodatkowo ilość odpadów generowanych przez Elektrownię Szczecin ma spaść o 80 proc. w stosunku do stanu obecnego. Parametry kotła to: 230 t/h, 535 °C, 70 bar.
Elektrownia Szczecin została zbudowana w latach 1911-1916. Wchodzi ona obecnie w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra, którego właścicielem jest PGE. Mimo że nie widnieje to w jej nazwie to w rzeczywistości jest ona elektrociepłownią, która jest głównym dostawcą ciepła dla Szczecina. W 1971 r. została ona dostosowana do zasilania w ciepło scentralizowanego systemu ciepłowniczego Szczecina. W roku 2000 zakończono w zakładzie budowę turbiny upustowo – ciepłowniczo – kondensacyjnej dzięki, której elektrownia może produkować energię w skojarzeniu. Przed budową nowego kotła fluidalnego na biomasę Elektrownia Szczecin dysponowała mocą elektryczną rzędu 70 MWe, zaś cieplną na poziomie 220 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- reo.pl/ ebiomasa.pl/ zedolnaodra.pgegiek.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbiny parowe - czym są i do czego są wykorzystywane
Turbina parowa to jeden z ważniejszych wynalazków niezbędnych w rozwoju gospodarczym niemalże całego świata. Stanowi podstawowe urządzenie do...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-