
Od 50 lat Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. dostarcza mieszkańcom Lublina ciepło. Przez pół wieku działalności Spółka zbudowała jeden z najnowocześniejszych w kraju systemów ciepłowniczych. Obecnie z ciepła systemowego dostarczanego przez LPEC korzysta 250 tys. mieszkańców Lublina.
W 1964 roku, kiedy firma rozpoczynała oficjalnie swoją działalność, miejska sieć ciepłownicza liczyła 17 km, a ciepło produkowane było w 22 lokalnych kotłowniach i elektrociepłowni FSC. Dziś LPEC S.A. to dziewiąty co do wielkości system ciepłowniczy w kraju, liczący ponad 435 km sieci. Ciepło produkowane jest w dwóch elektrociepłowniach zawodowych, spełniających najwyższe, wymagane standardy techniczne i emisyjne. LPEC zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania Lublina w ciepło, ogrzewając blisko 250 tysięcy jego mieszkańców.
Mając na celu poprawę jakości świadczonych usług, LPEC przez cały okres działalności inwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą. Tylko przez ostatnie 10 lat na modernizację sieci wydano ok. 200 mln złotych. Sukcesywnie wprowadzane są nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które umożliwiają sprawne zarządzanie całym systemem ciepłowniczym, skracając do niezbędnego minimum czas reakcji w przypadku zmieniających się warunków atmosferycznych, awarii czy prowadzonych bieżących odczytów urządzeń pomiarowych. Obecnie w Spółce funkcjonuje system informacji geograficznej GIS, system nadzoru elektronicznego nad pracą sieci i węzłów oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła. Wszystkie węzły cieplne wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej. Te zaawansowane technologicznie rozwiązania przekładają się na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, korzystających z naszego ciepła – zaznacza Lech Kliza prezes zarządu LPEC S.A.
Dla mieszkańców Lublina oznacza to mniej awarii, dostawy na życzenie klienta, a co więcej wygodne i proste w obsłudze, konkurencyjne cenowo a przy tym przyjazne środowisku ciepło.
W tym roku kończy się także największy projekt inwestycyjny Spółki współfinansowany ze środków UE. Projekt „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin" polega na kompleksowej modernizacji systemu ciepłowniczego. Jego główny cel to poprawa efektywności energetycznej. Korzyści z realizacji projektu to ograniczenie strat ciepła podczas jego przesyłania, mniej przerw w dostawie ciepła oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery o 10,5 tys. ton. Zyskają na tym przede wszystkim mieszkańcy Lublina. Łączna wartość projektu wynosi 43 mln zł, z czego 22,5 mln zł finansuje Unia Europejska.
Od tego roku LPEC jest Spółką Akcyjną. To krok do realizacji przyjętego i zaakceptowanego programu rozwoju firmy. Zakłada on zwiększenie dostępności do ciepła systemowego w nowobudowanych dzielnicach naszego miasta, dalszą poprawę efektywności lubelskiego systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz poszerzenie działalności Spółki o wytwarzanie energii.
Wszystkim naszym odbiorcom, partnerom i kontrahentom serdecznie dziękujemy za minione 50 lat razem i życzymy kolejnych lat udanej i owocnej współpracy – mówi prezes Kliza
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- LPEC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterowanie Węzłem Cieplnym w Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Rabce-Zdroju rozpoczęła swoją działalność w marcu 1954 r. Pierwsze...
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
-