Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-05
Kraków: chcą całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi
Czy władze Krakowa postawią na swoim?
Czy władze Krakowa postawią na swoim?

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące kwestii zakazu palenia węglem w Krakowie. Zarząd województwa małopolskiego zmienił zdanie i będzie rekomendował wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania węgla i drewna do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie.

Władze województwa małopolskiego pracują nad wprowadzeniem ograniczeń w wykorzystywaniu paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań. Najwięcej emocji budzi ta kwestia w Krakowie, który ma duże problemy z jakością powietrza. Władze Krakowa chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem w domowych kotłowniach i piecach w mieście. Prezydent miasta Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider mocno lobbowali za tym pomysłem. Przepisy lokalne wprowadzające taki zakaz może jednak uchwalić tylko samorząd województwa. Zarząd województwa małopolskiego w połowie października przedstawił projekt uchwały, który przewidywał ograniczenia w wykorzystaniu paliw stałych, ale nie zakazywał tego całkowicie. Pod wpływem konsultacji społecznych Zarząd zmienił jednak zdanie. - W trosce o zdrowie mieszkańców, uwzględniając jednoznaczny wydźwięk 2,5 tysiąca uwag, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji, Zarząd przedstawi sejmikowi projekt uchwały zakazującej palenia węglem i drewnem w Krakowie – czytamy w komunikacie Zarządu województwa małopolskiego.

W trakcie konsultacji społecznych do Zarządu wpłynęło 2,5 tys. opinii, z czego 2,2 tys. domagało się wprowadzenia w Krakowie całkowitego zakazu palenia w domowych kotłach i piecach paliw stałych. Tylko 52 zgłoszone uwagi sprzeciwiały się wprowadzeniu obostrzeń i zakazów.

Do ogrzewania domów i mieszkań oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie można wykorzystywać gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych, a także olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych. Przepisy miały by wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Nowe wymogi obejmą tylko nowo budowane domy. Właściciele stojących już domów będą natomiast mieli 5 lat na dostosowanie się do wymagań. Ostateczna decyzja należy jednak teraz do sejmiku województwa małopolskiego. Głosowanie nad projektem tzw. uchwały smogowej planowane jest na 25 listopada.

Opisywany zakaz na pewno nie obejmie całego województwa na co wskazywał Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. - Żeby został wprowadzony w innym mieście, musiałyby zostać spełnione dwa warunki: gmina musiałby mieć opracowane programy pomocowe i zakaz byłby wprowadzony na indywidualny wniosek zainteresowanej gminy – wyjaśniają władze samorządowe województwa.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
krakow.pl/ malopolskie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • stan

    2013-11-07 12:40

    a będą pod nosem spalać śmieci. Śmieci są lepszym paliwem od węgla, drewna ? Gdzie macie resztki rozumu ?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także