Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-25 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-25
Indie budują 25-tą elektrownię atomową

Indie budują 25-tą elektrownię atomową
Indie rozpoczęły budowę 25-tej elektrowni jądrowej Rajahstan Atomic Power Station. 40 mil od Kota w północno-zachodniej części stanie 700 megawatowa elektrownia z rdzeniem moderowanym ciężką wodą. RAPS obsługuje sześć reaktorów ciężkowodnych, z których pięć produkuje moc większą niż 1,180 MW. Posiada więc reaktor, który jest najbardziej wydajną jednostką w Indiach. Nowy kompleks będzie siódmą elektrownią zbudowaną w Rajasthanie.
W inauguracji budowy nowego reaktora udział wzięli przewodniczący Komisji ds. Atomowych w Indiach – Srikumar Banerjee i przewodniczący oraz dyrektor zarządzający Nuclear Power Corp. Of India – Shreyans Kumar Jain.
700megawatowy PHWR (reaktor ciężkowodny) został zaprojektowany przez NPCIL, na bazie 540 megawatowego reaktora tego samego typu, działającego w Tarapur od 2005 roku. Ukończenie jego budowy planowane jest na 2016 rok.
"540 megawatowy PHWR w Tarapur został zbudowany przez NPCIL w rekordowym czasie 4 lat i 10 miesięcy," powiedział Banerjee. "Będziemy starali się pobić ten rekord."
Oprócz pracy zmierzającej do uruchomienia nowego reaktora, RAPS rozpoczęła wstępne prace wykopaliskowe pod budowę ósmego 700megawatowego reaktora w pobliżu.
Indyjski program nuklearny budzi kontrowersje, ponieważ kraj ten nigdy nie podpisał traktatu o nierozpowszechnianiu broni atomowej, który gwarantuje sygnatariuszom możliwość współpracy dostawców technologii jądrowej przy budowie elektrowni na całym świecie.
W związku z jego niepodpisaniem budowa elektrowni tego typu w Indiach była utrudniona do 2008 roku, kiedy to Grupa Dostawców Energii Jądrowej, organizacja nadzorcza, która kontroluje globalny rynek komercyjny energii nuklearnej, udzieliła zezwolenie na rozwój technologii nuklearnej w celu produkcji energii. Mimo, że może to pozwolić na produkcję paliwa do tajnych programów wojskowych.
Budowa RAPS podkreśla determinację władz indyjskich związaną z przyjęciem energii jądrowej jako opłacalnego jej źródła, pomimo negatywnych opinii na świecie po marcowej katastrofie w Japonii.
„Uruchamialiśmy nasz projekt parę miesięcy temu, ale po katastrofie należało odczekać i przedsięwziąć wszystkie najbardziej satysfakcjonujące środki ostrożności”, powiedział dyrektor finansowy NPCIL, J.K. Ghai.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nuclearpowerdaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-