
Znajdująca się na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland elektrociepłownia przemysłowa przejdzie wartą 310 mln zł modernizację. Dzięki temu w 2018 roku obiekt będzie spełniał wszystkie rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Elektrociepłownia wykorzystuje gazy hutnicze – wielkopiecowy i koksowniczy - powstałe w procesie produkcyjnym huty. Wytworzoną energię elektryczną i inne media, takie jak dmuch wielkopiecowy, sprężone powietrze, ciepło i parę technologiczną przeznacza wyłącznie na potrzeby huty.
Modernizacja obiektu będzie kosztować 310 mln zł. Środki te pochodzić będą z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Prace obejmą budowę dwóch nowych kotłów gazowych oraz przystosowanie istniejącego kotła węglowego nr 8 do spalania paliw gazowych, tj. gazu wielkopiecowego, gazu koksowniczego oraz gazu ziemnego. Powstanie też nowy turbogenerator o mocy znamionowej 55 MWe (megawatów elektrycznych) i instalacja doprowadzenia gazu ziemnego oraz podłączeń gazu koksowniczego i wielkopiecowego. Zmodernizowany zostanie także układ wody chłodzącej.
Inwestycja pozwoli ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza: pyłu o 90%, tlenków azotu o 83%, dwutlenku siarki o 80%, tlenku węgla o 40% oraz dwutlenku węgla o 20%. Ponadto zwiększy się sprawność elektrociepłowni - sprawność kotłów poprawi się o 10%, a wytwarzania energii elektrycznej o ponad 10%.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-