Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-07-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-03
Elektrociepłownia Rzeszów utrzymała dotację
Elektrociepłownia Rzeszów utrzymała dotację

Rzeszowska elektrociepłownia zdołała utrzymać dotację na budowę bloku kogeneracyjnego. Wsparcie w wysokości 30 mln zł nie jest zagrożone.

Elektrociepłownia Rzeszów planowała budowę bloku kogeneracyjnego wykorzystującego oleje roślinne. Dofinansowanie na ten projekt uzyskała ona już w 2010 r. Wykorzystywanym w nowej jednostce paliwem miał być olej rzepakowy. Ceny tego oleju wzrosły jednak w ciągu dwóch lat o 30 proc. W takiej sytuacji postanowiono zmodyfikować projekt nowego bloku i zastąpić olej rzepakowy gazem ziemnym. Nieprzystąpienie do realizacji inwestycji w kształcie przedstawionym we wniosku o dofinansowanie groziło utratą wsparcia finansowego. W takiej sytuacji wniosek poddano ponownej ocenie. Uznano go za spełniający wszystkie wymogi i decyzję o udzieleniu dofinansowania utrzymano w mocy. Dodatkowo umorzono 14 mln zł pożyczki przeznaczonej na realizację pierwotnego projektu.

Nowy blok energetyczny ma produkować prą i ciepło w wysoko sprawnej kogeneracji ze sprawnością ogólną powyżej 75 proc. "Blok będzie się składał z jednostek wytwórczych napędzanych silnikami spalinowymi tłokowymi o łącznej mocy elektrycznej ok. 29 MWe i cieplnej ok. 27 MWt" – wyjaśnia Grzegorz Gilewicz, dyrektor Oddziału Elektrociepłownia Rzeszów. "Zakłada się wykorzystanie przede wszystkim gazu ziemnego systemowego, natomiast równolegle trwają rozmowy z PGNiG na temat wykorzystania również gazu ziemnego pochodzącego z lokalnej kopalni w pobliżu oddziału" - dodaje. Według planów eksploatacja nowej jednostki wytwórczej powinno się rozpocząć w pierwszym kwartale 2014 r.

Elektrociepłownia Rzeszów należy do Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Obecnie zakład dysponuje jednym blokiem gazowo-prowym BGP-100 o mocy elektrycznej 101 MW i cieplnej 76,3 MW. Dochodzą do tego cztery kotły cieplne WR-25 o mocy cieplnej 116 MW oraz jeden kocioł cieplny WR-120 o mocy 140 MW. Elektrociepłownia jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Rzeszowa.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ecrzeszow.pgegiek.pl/ pgegiek.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także