
Obecnie już trzy z czterech kotłów elektrociepłowni Grupy Lotos, która zaopatruje w energię gdańską rafinerię, jako paliwo wykorzystują gaz ziemny. Gaz jest tańszy, a w wyniku jego spalania powstaje mniej zanieczyszczeń.
Elektrociepłownia Lotosu całkowicie przeszła na gaz, dzięki czemu emisja dwutlenku siarki z EC spadła obecnie prawie do zera. Gaz doprowadzono do rafinerii w 2012 roku i na początku spalany był w piecach technologicznych i instalacjach produkcji wodoru, w których przerabiane były LPG i benzyna lekka. Pod koniec 2012 roku palniki gazowe pojawiły się w kotłach EC typu Rafako, a w 2013 w kotle typu Lentjes. W 2011 roku emisja dwutlenku siarki z EC wynosiła 1920 ton, a w 2013 już tylko 220 ton. Czwarty kocioł EC zostanie wyposażony w palniki gazowe w bieżącym roku. Z zużyciem 600 mln m3 rocznie Grupa Lotos jest obecnie jednym z największych odbiorców gazu ziemnego w Polsce.
"Zmiana paliwa przyniosła korzyści ekologiczne, ekonomiczne i handlowe - mówi wiceprezes Grupy Lotos S.A. i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Marek Sokołowski. Gaz ziemny jest tańszy niż paliwa, które zastąpił, a ponadto została uwolniona i skierowana na rynek pula produktów, które były dotychczas spalane, czyli olej opałowy i średnie destylaty, a także LPG i benzyna lekka, z których wcześniej produkowaliśmy wodór. Zwiększyliśmy też sprzedaż benzyny surowej."
Dzięki zastosowaniu gazu zmalała cena wytwarzanej energii oraz wzrosła wydajność produkcji wodoru, ponieważ piece technologiczne działają sprawniej. "Wprowadzenie na taką skalę gazu ziemnego do instalacji produkcyjnych obniżyło koszty przerobu ropy o kilkadziesiąt milionów zł rocznie. Sprawiło też, że wykonaliśmy kolejny, duży krok w stronę „zielonej", czyli przyjaznej rafinerii ogromnie obniżając emisję zanieczyszczeń do atmosfery" – przekonuje Marek Herra, dyrektor ds. produkcji.
Rzeczywiście spadła nie tylko emisja dwutlenku siarki, ale także pyłów: z 99 ton w 2011 roku do 34 ton w 2013. Ponadto zmniejszyła się emisja tlenków azotu, a przede wszystkim CO2, którego elektrociepłownia wypuszcza obecnie aż o 185 tys. ton mniej w skali roku. Dzięki temu rafineria spełnia obowiązujące normy środowiskowe.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- lotos.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-
-