Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-04-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-25
EC Siekierki: Mniej pyłu na Warszawą
EC Siekierki: Mniej pyłu na Warszawą
EC Siekierki: Mniej pyłu na Warszawą
Zakończyła się instalacja kolejnych dwóch elektrofiltrów w elektrociepłowni Siekierki należącej do firmy Vattenfall Heat Poland. Obiekt jest największym tego typy zakładem w Polsce i drugim co do wielkości w Europie. Inwestycja jest częścią szeroko zakrojonej akcji prowadzonej przez Vattenfall na całym świecie. Jej celem jest zmniejszanie szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne należących do koncernu obiektów energetycznych, wśród nich również warszawskich elektrociepłowni.

Oprócz prac w EC Siekierki trwa modernizacja elektrofiltrów w elektrociepłowni Żerań, drugim co do wielkości zakładzie Vattenfall Heat Poland. Prace modernizacyjne w obu obiektach mają zostać ukończone do końca tego roku, znacznie przyczyniając się do zmniejszenia ilości emitowanego pyłu. W swoich warszawskich zakładach wytwórczych Vattenfall uruchomił już nowoczesne instalacje odsiarczania spalin, wkrótce w EC Siekierki i Żerań rozpocznie się proces stopniowego zwiększania udziału biomasy w spalanym paliwie, co dodatkowo zmniejszy uciążliwość zakładów dla środowiska.

Dzięki modernizacji elektrofiltrów emisja pyłu w Siekierkach zmniejszyła się o jedną trzecią pozwalając tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy eksploatacji unowocześnionych urządzeń na wychwycenie ponad 130 ton pyłu. Po zakończeniu prac emisja pyłu ma zostać zredukowana do 650 ton w skali roku. Oznacza to, że emisja pyłów w Siekierkach, wynosząca przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych blisko 1250 ton rocznie, zmniejszy się prawie o połowę.

Koszt modernizacji elektrofiltrów w EC Siekierki powinien zamknąć się kwotą 47 mln zł. Środki na inwestycje pochodzą z funduszy własnych Vattenfall, z czego około 20% będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Już na chwilę obecną nowe elektrofiltry spełniają surowe normy obowiązujące w Unii Europejskiej, gdzie dopuszczalna emisja pyłu wynosić 50 mg/m3. To znacznie mniej niż wymagają dopuszczalne normy emisji pyłu obecnie obowiązujące w Polsce. W tej chwili jest to 350 mg/m3, a od stycznia 2008 roku ma norma ma wynosić 100 mg/m3.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
vattenfall.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także