
W przetargu PGNiG Termika na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań wpłynęły dwie oferty. Konsorcjum przedsiębiorstw GE Power i General Electric International, Inc. zaproponowało wykonanie projektu za 1,369 mld zł brutto. Korzystniejszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems - 1,1 mld zł.
Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż w Elektrociepłowni Żerań bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej w granicach od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi.
Głównymi elementami bloku gazowo-parowego będzie turbina gazowa, kocioł odzyskowy i turbina parowa. Przedmiot zamówienia obejmuje również wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz wykonanie usług takich, jak zaprojektowanie, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kogeneracyjnego bloku energetycznego wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, szkolenie personelu PGNiG Termika oraz świadczenie wieloletniego serwisu wybranych urządzeń tego bloku.
Inwestycja ma być gotowa w 2019 roku. Blok będzie zużywał około 0,6 mld m3 gazu ziemnego rocznie produkował 3 mln MWh energii elektrycznej, z której skorzysta ponad 650 tys. mieszkań. Gaz będzie dostarczany gazociągiem z Tłoczni w Rembelszczyźnie.
Nowy ekologiczny blok przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów w Warszawie. W przypadku dwutlenku siarki redukcja ma sięgnąć 60%, a tlenków azotu - 30%.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rynekinfrastruktury.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-