Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-30 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-30
Blok 460 MW w Łagiszy na finiszu

Blok 460 MW w Łagiszy na finiszu
Blok w Będzinie będzie dysponował mocą 460 MW. Inwestycja kosztuje około 1,89 mld zł i jest finansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Blok w Elektrowni Łagisza będzie spalał rocznie około 1,2 mln ton węgla. Prace przy budowie trwają od stycznia 2006 roku.
Z uwagi na wysoką sprawność jednostki – emisja CO2 do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w jednostkach wytwórczych, które zostaną zastąpione przez ten blok. Jednocześnie, zarówno dla SO2, jak i NOx, zapewniona zostanie emisja nie wyższa niż 200 mg/Nm3, co odpowiada wymogom dyrektyw UE i jest zgodne z zapisami Traktatu Akcesyjnego.
Druga połowa 2008 roku będzie czasem pierwszych prób najważniejszych instalacji i urządzeń. Jednym z najistotniejszych wydarzeń początku rozruchu będzie pierwsze rozpalenie kotła, które zostało zaplanowane na koniec sierpnia.
Prace rozruchowe na bloku 460 MW do końca wakacji skupią się głównie na przygotowaniu urządzeń w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia procesu chemicznego czyszczenia kotła i w drugim etapie do jego dmuchania. W części turbinowej planowany jest rozruch m.in.: głównego układu chłodzenia poprzedzony wykonaniem prób szczelności misy chłodni i szybu centralnego, układu wody ruchowej, głównych urządzeń układu kondensatu i wody zasilającej wraz ze zbiornikiem i rozruchową pompa wody zasilającej.
Ważnym etapem będzie doprowadzenie pary pomocniczej z istniejących bloków 120 MW i rozpoczęcie dmuchania instalacji pomocniczych maszynowni bloku 460 MW.
Na kotle, oprócz przygotowania układu parowo-wodnego wraz z montażem niezbędnych instalacji tymczasowych (potrzebnych w okresie trawienia i dmuchania), wymagane jest przeprowadzenie rozruchu m.in. układów doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, jak również instalacji rozpałkowej. W trakcie trawienia planowane jest pierwsze rozpalenie kotła związane z wykonaniem prób palników rozpałkowych.
Na instancjach pomocniczych plan głównie skupia się na uruchomieniu instalacji rozładunkowej, magazynu i pompowni lekkiego oleju rozpałkowego. Związane jest to z koniecznością zapewnienia tego paliwa do wykonania wyżej wspomnianych prób.
Obecnie sprężone powietrze do AKPiA (Aparatura Kontrolno Pomiarowa i Automatyka) dostarczane jest na teren budowy przez uruchomione w czerwcu połączenie z istniejącą sprężarkownią Elektrowni Łagisza, ale już w sierpniu planowane jest zakończenie prac montażowych i rozpoczęcie rozruchu nowej sprężarkowni i sieci sprężonego powietrza. Ma to zapewnić możliwość przeprowadzenia testów i prób na układach pneumatycznego transportu popiołów i sorbentu, tak aby zdążyć przygotować te układy do pracy z medium w czasie dmuchania kotła.
Na lipiec i sierpień przewidziane są również prace rozruchowe w węźle przesiewania i kruszenia węgla, który stanowi ważny element układu nawęglania bloku. Dąży się do tego, aby umożliwić podawanie węgla do kotła i jego spalanie już w czasie procesu dmuchania kotła.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PKE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacja mokrego odsiarczania spalin w EL Rybnik
Rozmowa z Antonim Korusem - kierownikiem projektu budowy IMOS w Elektrowni „Rybnik” SA 14 sierpnia br. nastąpiło oddanie do eksploatacji...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
-