Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-05
Ambitne plany dotyczące powstania elektrowni jądrowych w Polsce
Ambitne plany dotyczące powstania elektrowni jądrowych w Polsce
Ambitne plany dotyczące powstania elektrowni jądrowych w Polsce
Według prognoz, przedstawionych przez naukowców na konferencji zorganizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki, pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w Polsce w 2021 roku. Dwie kolejne mają powstać przed 2030. Jest to zgodne z przyjętą przez rząd strategią energetyczną kraju. Podczas spotkania zapoczątkowano społeczną debatę na temat przyszłości energii jądrowej w Polsce.

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce to konieczność. Wymusza ją rozwój gospodarczy kraju, który pociągnie za sobą gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Istniejące obecnie elektrownie konwencjonalne wymagają modernizacji i zdaniem naukowców jest ich zbyt mało, by zaspokoić rosnący popyt na elektryczności. Konieczna więc będzie budowa nowych, a najlepszą opcją w tym przypadku wydają się być elektrownie jądrowe, gdyż nie obciążają one środowiska naturalnego tak znaczenie, jak elektrownie bazujące na spalaniu paliw kopalnych.

Zgodnie z prognozą naukowców, do roku 2030 w naszym kraju powinny powstać trzy elektrownie jądrowe wyposażone w reaktory wodno-ciśnieniowe o mocy 1500 MW. Koszt tego przedsięwzięcia oceniany jest na ok. 10 mld dolarów. Warunkiem koniecznym ich powstania jest wykształcenie odpowiedniej kadry inżynierskiej.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, prof. Jerzy Niewodniczański powiedział, że "należy zrekonstruować programy edukacyjne, organizować szkolenia i przygotować naukowców i inżynierów do pracy przy obsłudze elektrowni". Każda z elektrowni będzie wymagała zatrudnienia około 800 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

(rd)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także